Punt Gun - zakazana, gigantyczna strzelba.

22 sierpnia 2018
Punt Gun to rodzaj strzelby, używanej w XIX i na początku XX wieku podczas komercyjnych polowań na ptactwo wodne.
Tym czym punt gun wyróżniała się spośród innych strzelb to jej nadzwyczajne wymiary. Z reguły lufa strzelby miała 5 m długości o kalibrze 50 mm a waga wystrzeliwanego pocisku ok 0,5 kg. Broń była robiona na zamówienie dlatego jej egzemplarze były bardzo różnorodne i różniły się miedzy sobą wymiarami i kalibrami. Jedna z największych strzelb ważyła 100 kg. Ze wzgędu na ciężar, mocowane były bezpośrednio do łodzi, kórymi wypływano na polowania, stąd też nazwa punt gun od punt - płaskodennej małej łodzi.
Stworzenie gigantycznej strzelby było efektem chęci zwiększenia skutecznoości polowań na ptactwo. Po wystrzeleniu pół kilogramowego pocisku o średnicy 50 mm, myśliwy mógł jednorazowo zabić nawet 50 sztuk ptaków. Myśliwy podpływał do żerowiska łodzią i manewrując nią osiągał cel, jeden strzał i całe stado kaczek było mrtwe, jedyny mankamentem takiego stylu polowania był ogromny odrzut.
Niestety, na przestrzeni lat w Stanach Zjednoczonych, masowe, komecyjne polowania spowodowały praktycznie całkowite wyginięcie ptactwa wodnego. Do lat 60 XX wieku zakazano polowań z użyciem punt gun w połowie stanów, następnie zmiany prawa zakazujące komercyjnych polowań całkowicie wycofały strzelby giganty z użycia.
W Wielkiej Brytanii w 1995 odnotowano 50 sztuk działających strzelb, tamtejsze prawo pozwala na maksymalny kaliber 44 mm. Punt gun używane są również podczas oficjalnych uroczystości na dworze królewskim (ostatnio podczas Diamentowego Jubileuszu Elżbiety II).