Umowa na system Patriot podpisana.

29 marca 2018
Wczoraj w Warszawie w siedzibie PIT-RADWAR S.A. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, podpisał umowę na pozyskanie od USA systemu rakietowego PATRIOT.

W uroczystości uczestniczył również prezydent i zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

Pozyskanie baterii PATRIOT w konfiguracji 3+ z systemem IBCS to I faza budowania systemu „Wisła”, który ma być jednym z głównych elementów tworzących system Obrony Powietrznej kraju.
Polska za system PATRIOT razem z systemem zarządzania polem walki zapłaci 4 miliardy 750 milionów dolarów. Wg ministra to bardzo korzystna cena w porównaniu do początkowej kwoty 10,5 mld dolarów, jaką zaproponowano na początku negocjacji. Kwota którą ostatecznie udało się uzyskać to efekt kilkumiesięcznych negocjacji prowadzonych przez przedstawicieli MON.
W ramach tej kwoty zawartych zostanie łącznie 10 umów: 5 umów z rządem USA (umowa główna dostawy, dwie umowy szkoleniowe, umowa na sprzęt kryptograficzny oraz umowa na elementy systemu LINK-16) oraz 5 umów krajowych (umowa na pojazdy JELCZ, umowa na Mobilne Węzły Łączności, umowa na pojazdy do transportu rakiet, umowa na kabiny F-OPS, umowa na kabiny C-OPS, E-OPS).

Polska jako drugi kraj na świecie, po Stanach Zjednoczonych będzie w posiadaniu najnowocześniejszych zestawów Patriot z systemem IBCS.

Zadaniem systemu „WISŁA” będzie zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, rakiet samosterujących jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.
Dostawa obu baterii systemu IBCS/PATRIOT planowana jest do końca 2022 roku, a osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej (Initial Operational Capability – IOC) planowane jest na przełomie 2023 i 2024 r.
II faza programu obejmuje pozyskanie pozostałych 6 baterii PATRIOT z IBCS, wraz z radarem dookólnym AESA oraz rakietami nisko kosztowymi SkyCeptor. Ponadto planowane jest pozyskanie z PPO radarów wczesnego wykrywania P-18PL i radarów pasywnych PET/PCL.

Źródło: http://www.mon.gov.pl
Kategorie: Aktualności