Broń z drukarki 3D dostępna w internecie

30 lipca 2018
Już 1 sierpnia w internecie mają pojawić się instrukcje do stworzenia własnej broni technologią druku 3D, zwanej „ghost gun”. Udostępnić ma je organizacja Defense Distributed, której założycielem jest Cody Wilson. Dzięki temu, każdy obywatel USA będzie mógł sobie wydrukować broń we własnym domu.
Wszystko zaczęło się w 2013 roku, kiedy to Cody Wilson opracował i udostępnił instrukcje do stworzenia „garażowego” AR-15. Została ona pobrana 100 tys razy w ciągu jednego dnia. Departament Stanu wymusił na Wilsonie zaniechanie projektów instrukcji, gdyż godzą one w przepisy eksportowe dotyczące sprzętu i technologii wojskowych. Wilson uznał, że jego prawo do wolności zostało naruszone i w 2015 roku pozwał Rząd Stanów Zjednoczonych. W czerwcu b.r. sprawa została rozstrzygnięta na korzyść pozywającego. Otrzymał on zgodę na rozpowszechnianie instrukcji, dzięki którym każdy może wydrukować sobie działającą broń w drukarce 3D. Rząd zapłaci również 40 000 dolarów za koszty prawne jakie Wilson poniósł podczas procesu.


Z dniem 1 sierpnia Defense Distributed będzie oficjalnie publikować na swojej stronie pełne instrukcje do stworzenia różnych rodzajów broni palnej w tym karabinów w stylu AR-15. W ten sposób wg Wilsona ma formalnie rozpocząć się “the age of the downloadable gun”.

Obecnie w Stanach trwają gorące rozmowy dotyczące niezarejestrowanej broni z drukarek 3D „ghost gun”. Organizacje zajmujące się zapobieganiem przemocy przy użyciu broni palnej złożyły wnioski o udostępnienie dokumentacji procesu, w którym umożliwiono rozpowszechnianie „samouczków” do produkcji broni. Twierdzą, że udostępnienie takich instrukcji w sieci pozwoli kryminalistom oraz terrorystom drukować nieograniczone ilości broni.

Źródło: https://www.nytimes.com
https://ghostgunner.net/