Urbex czyli miejska eksploracja

22 marca 2019

Urban Exploration (urbex, miejska eksploracja) to coraz popularniejszy rodzaj turystyki. Uprawiające go osoby eksplorują miejsca opuszczone, często zapomniane i trudnodostępne. Najczęściej są to wyprawy do opuszczonych budynków, ale mogą to być też opuszczone jednostki wojskowe, bunkry czy też katakumby. Czasami wiąże się to z ryzykiem gdy odwiedzane lokacje to rozpadające się ruiny, zalane tunele czy labirynty jaskiń lub kanałów.


W każdym mieście znajdują się opuszczone budynki czy instalacje, ale najbardziej łakomym kąskiem dla fanów urbexa są duże i wyizolowane kompleksy budynków. Sztandarowe przykłady takich miejsc to paryskie katakumby, opuszczone bazy wojskowe, silosy atomowe. Niektórzy fani eksploracji skupiają się na odwiedzaniu miejsc "zakazanych", prywatnych lub niedostępnych dla gości. Obecność w takich miejscach może nieść za sobą konsekwencje dlatego materiały z takich wypraw nie są upubliczniane lub są publikowane anonimowo.


Co zabrać na urbex?
- nóż
- scyzoryk/multitool
- wytrzymała i wygodna odzież
- solidne buty (najlepiej za kostkę)
- telefon komórkowy
- latarkę + dodatkowe baterie
- licznik Geigera
- apteczka
- wodę i prowiant
- nieśmiertelnik z grupą krwii i nr telefonu konktowego
- i przede wszystkim aparat fotograficzny/kamerę aby uwiecznić wyprawę

Urbex staje się coraz popularniejszy także dlatego, że można go łączyć z innymi rodzajami aktywności - trekkingiem, wspinaczką, survivalem, fotografią a czasem gdy jest to konieczne także z bieganiem ;) Nic nie zastąpi zdjęć z opuszczonych grobowców czy bazy wojskowej, które można potem pokazać znajomym.

Kategorie: Inne