Dodaj klub

Stowarzyszenie PSZ

Historia Stowarzyszenia sięga początku 2002 roku, kiedy powstała Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej „Najkrótszą Drogą”. Był to pomysł kilku osób zainteresowanych historią Brygady, kolekcjonowaniem militariów i pamiątek po polskich spadochroniarzach. Powodem powstania grupy była chęć podzielenia się przez założycieli swoim hobby z szerszym gronem oraz pragnienie przeniesienia historii w rzeczywistość i odbycia w ten sposób czegoś na kształt podróży w czasie.
W trakcie działalności w szeregach grupy znalazło się wiele osób zainteresowanych innymi słynnymi formacjami. W związku z tym członkowie grupy postanowili rozszerzyć krąg swoich zainteresowań o bohaterów z Afryki, Włoch i całej Europy Zachodniej oraz powołać Stowarzyszenie celem integracji wszystkich zainteresowanych działaniami Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W takiej formule działamy do dziś.

Stowarzyszenie nie posiada charakteru ideologicznego, militarnego czy politycznego, a jedynie historyczno-edukacyjny. Propagowanie w ramach Stowarzyszenia jakichkolwiek ideologii jest zabronione.
Członkiem Stowarzyszenia może być każda pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełnię praw obywatelskich, bez względu na płeć, narodowość, czy miejsce zamieszkania.

Działalność Stowarzyszenia polega na kultywowaniu chlubnych tradycji oręża polskiego poprzez odtwarzanie i propagowanie historii. W sposób możliwie jak najdokładniejszy rekonstruujemy umundurowanie i wyposażenie jednostek z okresu II wojny światowej: 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, 2 Korpusu Polskiego wraz z Pomocniczą Służbą Kobiet. Okazyjnie wcielamy się też w żołnierzy elitarnych jednostek brytyjskich z tego okresu. Podczas swoich wystąpień staramy się również oddać realia tamtych czasów - modę, zwyczaje i wszelkie aspekty życia codziennego panujące zarówno na polu bitwy, w koszarach, czy po prostu na ulicy sprzed kilkudziesięciu lat.

Jesteś właścicielem klubu? Chciałbyś stać się moderatorem wpisu i mieć możliwość edycji informacji? Załóż konto w serwisie NetGun.pl i skontaktuj się z nami poprzez adres: marketing@netgun.pl