Dodaj klub

GRH "Niezłomni 1945"

Grupa rekonstrukcji historycznej zajmująca się tematyką polskiego podziemia niepodległościowego. Odtwarzamy sylwetki tzw. Żołnierzy Wyklętych.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niezłomni 1945” powstała na początku 2014 roku. W swoich szeregach zrzesza wieloletnich rekonstruktorów i pasjonatów historii. Zajmujemy się odtwarzaniem przekroju sylwetek żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944- 1963, potocznie nazywanych Żołnierzami Wyklętymi, jak i oddziałów państwowego aparatu bezpieczeństwa.
Nasza grupa bierze udział w licznych wydarzeniach mających za cel utrwalenie pamięci i propagowanie historii. Są to zarówno inscenizacje i pikniki historyczne a także celebracje rocznic związanych z historią Państwa Polskiego i jej oręża.

Kim byli Żołnierze Wyklęci ?

Termin ten odnosi się do członków antykomunistycznego, niepodległościowego ruchu partyzanckiego na ziemiach polskich w latach 1944- 1963.

Działalność Żołnierzy Wyklętych wymierzona była w głównej mierze przeciwko aparatom bezpieczeństwa publicznego i ich oddziałom zbrojnym, wojska radzieckie oraz NKWD. Pragnąc suwerenności kraju tworzono oddziały partyzanckie, które za cel obrały sobie walkę z nowym okupantem. Oddziały takie składały się często z ludzi, których jedynym ratunkiem przed dostaniem się w ręce komunistycznych oprawców była ucieczka do lasu.

Jesteś właścicielem klubu? Chciałbyś stać się moderatorem wpisu i mieć możliwość edycji informacji? Załóż konto w serwisie NetGun.pl i skontaktuj się z nami poprzez adres: marketing@netgun.pl