Dodaj wydarzenie

IX Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą

Sierpień
27
2016
Uniszki Zawadzkie

Organizacji wydarzenia Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą podjęło się w tym roku Stowarzyszenie Patria Polonia z Płocka. Prezes stowarzyszenia Wojciech Zalewski zachęcając do uczestnictwa w tegorocznym widowisku mówi, że dzięki dwóm współpracującym pirotechnicznym firmom zobaczymy pod Mławą największy pokaz wybuchów na polu walki w Europie.
W tegorocznej rekonstrukcji bitwy pod Mławą weźmie udział kilkuset rekonstruktorów. Zgłoszone grupy pochodzą z całej Polski oraz z Białorusi. Zobaczyć będzie można pododdziały piechoty, kawalerii, broń pancerną, artylerię i lotnictwo – zachęca Prezes.
Odtworzone zostaną historyczne wydarzenia jakie miały miejsce pod Mławą pomiędzy 1 a 3 września 1939 r. ze szczególną dbałością o szczegóły. Między innymi organizatorzy chcą odtworzyć fragment pozycji według oryginalnej instrukcji saperskiej.
Dowódcą strony niemieckiej będzie, jak w latach poprzednich - Krzysztof Zawiliński. Stroną polską będzie dowodził w tym roku pan Tomasz Szatkowski. Pan Tomasz aktualnie jest Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Pan Wojciech Zalewski, prezes stowarzyszenia, które organizuje widowisko to autor i wydawca atlasów historycznych, książek historycznych, strategicznych, gier planszowych, publikacji prasowych o tematyce historycznej i geopolitycznej, od roku 2000 redaktor naczelny Wydawnictwa Taktyka i Strategia. Absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych.
Podczas widowiska nie zabraknie epizodów z udziałem ludności cywilnej. Grupa rekonstrukcyjna przy Miejskim Domu Kultury przygotowuje się udziału w widowisku plenerowym od kilku miesięcy. Rekonstruktorów przygotowuje instruktor MDK p. Hanna Zarębska. Współpracuje z nią Sławomir Cisowski, popularyzator historii i współtwórca poprzednich widowisk Bitwa pod Mławą, na co dzień Zastępca Naczelnika Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.
Oto jak autorzy scenariusza wprowadzają nas w atmosferę widowiska – „Sielskość krajobrazu napawa spokojem. Toczy się normalne życie wiejskie, którego rytm wyznaczają wschody i zachody słońca. Trwają prace polowe i poranny udój. Dzieci zajęte zabawą i płataniem figli. W oddali Cyganie palą ognisko, słychać muzykę i tańce. Jest to miejsce, w którym można znaleźć schronienie przed złem i nienawiścią całej reszty świata. Do czasu... Pojawia się Wędrowiec- Prorok, który przemierzając wieś, roztacza przed mieszkańcami apokaliptyczną wizję zbliżającej się zagłady. Przepędzany i wyszydzany opuszcza wieś. Katastroficzna wizja ma się jednak spełnić...".
Zapraszamy do obejrzenia tegorocznego widowiska historycznego, warto na kilka chwil przenieść się w czasie i uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii.

IX Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą Uniszki Zawadzkie