Dodaj wydarzenie

Widowisko historyczne "Orły nad Nijmegen"

Wrzesień
24
2016
74-100 Gryfino
ul. 1 Maja 16

W sobotę, 24 września 2016 w Gryfinie odbędzie się widowisko historyczne "Orły nad Nijmegen".

Atrakcje wydarzenia rozpoczną się już od godziny 12.00. Od południa właśnie trwać będzie prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe.

Od godziny 13.00 na Nabrzeżu Miejskim rozpocznie się blok artystyczny. Zaprezentują się m.in. dzieci i młodzież z terenu gminy przedstawiąc swoje umiejętności wokalne oraz wybrany reprtuar muzyczny.

Na godzinę 15.00 zaplanowano występ brytyjskiej wokalistki Katy Carr. Artystka wystąpi w naszym mieście wraz z dziećmi ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie.

O godzinie 17.00 rozpocznie sie główna atrakcja wydarzenia czyli widowisko historyczne "Orły nad Nijmegen" przygotowane przez Studio Historyczne "Huzar" z Koszalinai Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae-Dziedzictwo Pomorza.

O godzinie 19.00 wystąpi gryfiński zespół Rusty Chain.

Widowisko historyczne "Orły nad Nijmegen", którego swoiste preludium miało miejsce w roku ubiegłym, tym razem odwoływać się będzie nie tylko do zapisanych złotymi zgłoskami kart historii rodzimego oręża i obecności 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Holandii, ale przede wszystkim do harmonijnego współdziałania państw koalicji antyhitlerowskiej.

Główne widowisko historyczne będzie miało miejsce na nabrzeżu w Gryfinie z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej.

Otwarte muzeum techniki wojskowej zostanie otwarte na Placu Księcia Barnima I i będzie dostępną dla publiczności ekspozycją zabytkowych pojazdów militarnych w samym centrum Gryfina. W jego trakcie zaprezentowane zostaną między innymi: Amerykański czołg średni M4 Sherman, Amerykański czołg lekki M3 Stuart, Amerykański transporter opancerzony M4 Half-Track, Amerykańskie samochody terenowe Dodge WC51/52 oraz Jeep, Amerykański motocykl wojskowy Harley WLA, Niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222, Niemiecki samochód terenowy VW Typ 82 Kűbelwagen.

Udział w wydarzeniu zapowiedziała 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Halleraw Szczecinie, która zaprezentuje swoje wyposażenie wojskowe.

Całość rekonstrukcji historycznej „Orły nad Nijmegen” opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem merytorycznym, zrealizowanym przez historyków wojskowości, na czele z prof. dr hab. Andrzejem Olejko, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, jednym z największych w Polsce autorytetów w dziedzinie historii konfliktów zbrojnych.

Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ramach wydarzenia będą miały formułę bezpłatną dla widzów. Na terenie imprezy rozstawione będą telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru spektaklu przez widzów.

Widowisko historyczne "Orły nad Nijmegen" Gryfino