Dodaj wydarzenie

BITWA WYRSKA – BÓJ O GOSTYŃ 2017

Maj
20
2017
43-176 Gostyń
Tęczowa
Już dziś serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy Wyry, ościennych miejscowości i sympatyków historii do udziału w XIII edycji „Bitwy Wyrskiej - Bój o Gostyń 2017”, która odbędzie się 20 maja 2017 r.
Gmina Wyry od 11 lat organizuje wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „PRO FORTALICIUM”, imprezę kulturalno-oświatową pn. „Bitwa Wyrska – 20 maja 2017 roku będzie miała miejsce już XIII edycja inscenizacji „Bitwy Wyrskiej – Bój o Gostyń” przy udziale około 200 młodych rekonstruktorów z całej Polski, broni i pojazdów z okresu II wojny światowej oraz efektów pirotechnicznych.
Rekonstrukcja p.n. „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” jest upamiętnieniem zapomnianych przez historię, a wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim toczących się w dniach 1-3 września 1939 r. w obrębie miejscowości Wyry i Gostyń na Śląsku.
Widowisko będzie miało na celu zaprezentowanie szerokiej publiczności lekcji „żywej historii”, która mamy nadzieję, że zwłaszcza w młodym pokoleniu obudzi ducha patriotyzmu i zainteresowanie.
Inscenizacji będzie towarzyszył „Piknik Forteczny”, podczas którego całe rodziny będą mogły poznać osobiście członków grup rekonstrukcji historycznej, ich umundurowanie i sprzęt oraz zwiedzić odrestaurowany polski schron bojowy „Sowiniec” z 1939 r.
W 2015 roku w ramach partnerstwa z włoską gminą Medesano zaprezentowana została maszyna szyfrująca Enigma, która pozwoliła zmienić losy II wojny światowej. Była to niewątpliwie największa atrakcja XI edycji Bitwy Wyrskiej – Bój o Gostyń.
W sobotę 20 maja 2017 roku „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń” będzie tradycyjnie zorganizowana w Gostyni, na historycznych polach w pobliżu Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r., natomiast imprezy towarzyszące - w trakcie „Pikniku Fortecznego” - w okolicach schronu bojowego „Sowiniec”.
BITWA WYRSKA – BÓJ O GOSTYŃ 2017 Gostyń