Dodaj wydarzenie

Inscenizacja Historyczna w 73 rocznicę zrzutów alianckich w przysiółku Polanki Szczawskie

Grudzień
30
2017
34-607 Szczawa

Noc 28/29 grudnia 1944 roku dla bastionu " Wilga " - zrzutowiska położonego na styku Beskidu Wyspowego i Gorców, była niezwykła..oto z dalekiego włoskiego Brindisi nadciągnęło 8 samolotów - typu Halifax i Liberator - z elitarnej polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Których zadaniem było zrzucenie zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem..jednym zdaniem wszystkim tym czego potrzebowali żołnierze 1 PSP AK. Za sterami Halifaxa LL118 " C "  zasiadał mjr. Antoni Tomiczek - który jak się później okazało na Polankach Szczawskich dokonał ostatniego zrzutu zaopatrzenia dla polskiego podziemia podczas II wojny światowej.
Ten legendarny pilot w 2008 roku wrócił na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia.

Od ponad 5 lat nasze Stowarzyszenie w ścisłej współpracy z emerytowany pilotami wojskowymi i cywilnymi zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków, oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991,jak również władzami Gminy Kamienica i OSP Szczawa,  przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed ponad 70 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak gen. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, ich współpracowników, rodzin.

Co roku odtwarzamy przyjęcie i zabezpieczenie zrzutu, prezentujemy broń i wyposażenie żołnierzy 1 PSP AK, jeśli tylko pogoda pozwala następuje przelot samolotów (często unikatowych egzemplarzy), które co nieco zrzucają dla najmłodszych ;-). Oczywiście dla wszystkich czeka ciepły posiłek i herbata..Wszystko to w przepięknej górskiej scenerii :-)
Sedecznie zapraszamy !!!

Poniżej link do filmiku z 2015 - relacji z obchodów 71 rocznicy zrzutów alianckich dla 1 PSP AK

https://youtu.be/-UZvB5lot-4