Uważajcie na KLESZCZE!

1 maja 2018

Zwykle w okresie wiosenno-letnim jesteśmy zasypywani ostrzeżeniami dotyczącymi kleszczy. Lepiej ich nie bagatelizujmy i starajmy się zabezpieczyć przed tymi małymi, uciążliwymi i niebezpiecznymi pajęczakami.

Kleszcze to pajęczaki z gromady roztoczy, jak dotąd opisano ich 900 gatunków. Nazywane są czasowymi pasożytami zewnętrznymi kręgowców, pasożytują poprzez wbijanie się w ciało żywiciela i żywią się jego krwią. Po każdym żerowaniu samica składa jaja. Żaden z gatunków kleszcza nie jest pasożytem człowieka, są to pasożyty zwierząt domowych i leśnych ale niestety kleszcze wybredne nie są i atakują również ludzi. To co nas najbardziej niepokoi w tych małych pasożytach to choroby, które są przez nie przenoszone.

Naukowcy coraz baczniej przyglądają się kleszczom ze względu na duże zachorowanie na boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy inne choroby odkleszczowe. Kleszcze same w sobie nie są nosicielami wektorów groźnych chorób. Podczas żerowania na zwierzęciu noszącym mikroba (np. polne gryzonie) zostają zainfekowane i przenoszą chorobę na następnego żywiciela.

Co do „inwazji” kleszczy, niestety na zwiększenie się populacji pajęczaków wpływ mają warunki klimatyczne. Lekkie zimy, duża wilgotność powietrza sprzyjają żywotności i rozmnażaniu się kleszczy. Bez pożywienie potrafią przetrwać do 800 dni co ma niebagatelne znaczenie w ich zdolnościach przetrwania.

Gdzie spotkamy kleszcze?
Kleszcze występują wszędzie tam gdzie jest ciepło i wilgotno. Nie lubią suchych i gorących miejsc. Będąc w parku, w lesie, czy innym miejscu gdzie są drzewa, trawa i „na oko” miłe warunki dla kleszcza miejmy się na baczności!

Od lat krąży mit, że kleszcze nie widzą nas kiedy mamy jasne ubranie. Jest to nieprawdą, kleszcze są ślepe, swoją ofiarę rozpoznają po zapachu (wyczuwają do 50 rodzajów zapachów) szczególnie lubią zapach potu, oraz po wibracjach jakie emituje ciało. Na potencjalnego żywiciela czekają na liściach, źdźbłach traw itp., nie wyżej niż 100 cm nad ziemią.

Po powrocie ze spaceru koniecznie zróbmy „przegląd ciała” swojego, bliskich i pupila oraz sprawdźmy ubranie, koc itp. Kleszcze lubią wbijać się w miejsca gdzie skóra jest cienka np.; pod kolanami, w zagięciu łokcia, za uchem, w pachwinie. Wstrzykują wtedy w skórę znieczulająca substancję, dlatego atak kleszcza jest bezbolesny.


Jak pozbyć się kleszcza?
W sieci znaleźć można tysiące instrukcji na pozbycie się kleszcza, są nawet takie „fenomenalne” sposoby jak smarowanie miejsca, w którym tkwi kleszcz tłuszczem czy olejkiem pieprzowym. Wszystkim zdecydowanie odradzamy takich „wynalazków”, możemy sobie tylko zaszkodzić.

Jeżeli mamy na tyle pewną rękę i silne nerwy bierzemy pęsetę lub specjalny chwytak (do kupienia w aptece), łapiemy pasożyta jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy , uważając żeby nie urwać mu głowy bo wtedy sprawa się komplikuje. Zdecydowane wyrwanie kleszcza spowoduje ze pasożyt nie zdąży zwymiotować i nie przekaże nam większej ilości zarazków. Miejsce po wkłuciu dezynfekujemy i obserwujemy bacznie nawet kilka miesięcy.

Po epizodzie z kleszczem, najlepiej każde niepokojące ognisko zapalne przypominające rumień skonsultować z lekarzem. Jeżeli kleszcz jest malutki albo po prostu boimy się go wyjąć idziemy do lekarza i tam czekamy na udzielenie nam pomocy.
30% kleszczy w polskich lasach zarażonych jest boreliozą. Kleszcza najbezpieczniej pozbyć się do 24 godzin. Po tym czasie warto skonsultować się z lekarzem.

Na boreliozę nie ma szczepionki, jedyne na co możemy się w zaszczepić to na kleszczowe zapalenie mózgu.


Choroby przenoszone przez kleszcze:

  • borelioza,
  • babeszjoza,
  • kleszczowe zapalenie mózgu,
  • anaplazmoza granulocytarna,
  • tularemia,
  • neoerlichioza.

Jak zabezpieczyć się przed atakiem kleszcza?
Niestety walka z kleszczami to jak walka z wiatrakami. Nie ma skutecznej metody na pozbycie się tych pasożytów z naszego otoczenia. Jedyne co możemy, to zabezpieczyć się przez nimi spryskując ubrania przez spacerem specjalnymi środkami chemicznymi oraz zaopatrzyć nasze zwierzaki w specjalne obroże anty-kleszczowe. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych specyfików, nie bójmy się ich użyć. Czasem wystarczy spryskanie tylko spodni i butów. Zadbajmy o odpowiedni ubiór do lasu czyli: bluzy z długim rekąwem, długie spodnie oraz pełne obuwie.
Kategorie: Aktualności