TP-82 - rosyjska broń dla kosmonautów.

24 stycznia 2019
Rosjanie słyną z zamiłowania do militariów i wymyślnych konstrukcji broni. Trzeba im przyznać, że są w tym naprawdę dobrzy. Choć wiele modeli jest powszechnie znanych i używanych to radziecki pistolet TP-82 jest ewenementem na skalę światową. Od połowy lat 80 ubiegłego wieku stanowił on element zestawu SONAZ (Sojuz Nosimnyj Awarijnyj Zapas, Przenośny Zapas Awaryjny Sojuza), który był w składzie wyposażenia statków kosmicznych Sojuz. Zaprojektował go Władymir Aleksandrowicz Paramanow i wbrew pozorom broń nie miała być wykorzystana w walce z innymi mieszkańcami naszej galaktyki. Powód stworzenia tego wymyślnego pistoletu był bardziej "przyziemny".
Po zakończonej misji kosmicznej, kapsuła z kosmonautą lądowała przeważnie gdzieś głęboko w syberyjskiej dziczy, czasami mijało wiele dni zanim do kosmnauty dotarła pomoc. W tym czasie uczestnicy misji kosmicznych narażeni byli na ataki dzikiej zwierzyny i inne zagrożenia.
Pistolet TP-82 był więc nieodzownym elementem zestawu przetrwania w dziczy, wykorzystywano go do obrony, polowań oraz jako pistolet sygnałowy.
Pistolet posiada dwie ułożone poziomo lufy na aumicję gładkolufową oraz dodatkową lufę dostosowaną do małokalibrowego naboju pośredniego 5,45x39mm. Dodatkowo broń wyposażona jest w maczetę, która może być wykorzystana jako kolba mocowna pod chwytem pistoletowym.
TP-82 były przewożone regularnie na sowieckich i rosyjskich misjach kosmicznych w latach 1986-2006.
Fot: TP-82 w Wojskowo-historycznym muzeum artylerii, wojsk inżynieryjnych i łączności w  Sankt Petersburgu
Żródło: https://en.wikipedia.org
Kategorie: Broń palna