Radomska Fabryka Broni wznowi produkcję legendarnego Vis-a.

30 października 2017

W sieci pojawiła się informacja o tym, że Fabryka Broni “Łucznik” w 2018 roku rozpocznie produkcję legendarnego polskiego pistoletu samopowtarzalnego wz. 35 Vis.
Jest to odpowiedź na duże zainteresowanie pistoletem w ostatnim czasie. Jak mówi rzecznik radomskiej Fabryki Broni, od dłuższego czasu zakład otrzymuje bardzo dużo zapytań o pistolet Vis i jego części. Informacja o wznowieniu produkcji ucieszy pasjonatów i kolekcjonerów broni palnej w Polsce jak i za granicą. Nowe pistolety zostaną wyprodukowane najprawdopodobniej pod koniec 2018 roku. W 2015 Fabryka Broni "Łucznik" z okazji 90-lecia istnienia zakładu, wyprodukowała 50 sztuk pistoletów Vis, których część została przekazana dostojnikom państwowym oraz Prezydentowi RP.

Pistolet Vis trafił do seryjnej produkcji w 1936 roku i równocześnie stał się elementem uzbrojenia kadry zawodowej Wojska Polskiego. Do 1939 roku fabryka wyprodukowała 49400 sztuk pistoletów. Po wybuchu II wojny światowej Fabryka Broni dostała się w ręce Niemców, którzy kontynuowali produkcję pistoletów Vis tym razem na skalę masową. Szacuje się, że w czasie okupacji niemieckiej fabrykę opuściło od 312 tys do 385 tys sztuk pistoletów samopowtarzalnych. Różniły się one jednak wyglądem i jakością wykonania od naszego prawdziwego polskiego Vis-a. W czasie wojny pistolet Vis stał się również symbolem konspiracji i wojny partyzanckiej. Pracownicy Fabryki Broni wynosili potajemnie części pistoletu w celu wsparcia i uzbrojenia partyzantów. Niestety kilkunastu pracowników swoją działalność konspiracyjną przypłaciło życiem.
Konstruktorami pistoletu samopowtarzalnego wz. 35 Vis byli Piotr Wilniewczyc i Jan Skrzypiński. Pierwotna nazwa WiS zawierająca pierwsze litery twórców, została na żądanie Departamentu Uzbrojenia zmieniona na Vis co z łacińskiego oznacza “siła”.