Amunicja krążąca WARMATE w polskiej armii.

21 listopada 2017
Wczoraj w obecności Ministra Obrony Narodowej została podpisana umowa na dostawy zestawów Amunicji Krążącej WARMATE, umowa opiewa na tysiąc takich pocisków.
Do końca tego roku na wyposażenie jednostek sił specjalnych i oddziałów lekkiej piechoty Wojska Polskiego, ma trafić 100 zestawów, każdy zawiera 10 dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu. Broń ta powstaje we współpracy prywatnej firmy WB Electronics z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia, które wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

WARMATE to bojowy, bezzałogowy statek powietrzny, który w zależności od używanej na pokładzie głowicy może być wykorzystywany do obserwacji, identyfikacji, śledzenia, wykrywania oraz eliminacji lekko opancerzonych celów. Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia zaprojektował dwie głowice bojowe: odłamkowo-burzącą zawierającą 300 g TNT oraz kumulacyjną, która jest w stanie przebić dwustu milimetrową, jednorodną stal. Obydwie głowice wyposażone są w kamerę, dzięki której operator może sterować dronem. Konstrukcja osiąga pułap od 20 do 300 metrów i pozwala na 30 minut lotu w promieniu 10 km.

System WARMATE swoją premierę miał w Londynie w 2015 roku, od tego czasu jest na wyposażeniu sił zbrojnych kilku państw członkowskich NATO gdzie potwierdził swoją skuteczność. Na chwilę obecną tylko kilka krajów prowadzi prace nad tego typu bronią. Jest to jeden z najnowocześniejszych systemów zbrojnych a dzięki podpisanej wczoraj umowie, trafi do polskiej armii.
Źródło: http://wb.com.pl/