Karabinki MSBS „GROT” już w Wojskach Obrony Terytorialnej.

1 grudnia 2017
Wczoraj odbyło się oficjalne przekazanie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej pierwszej partii karabinków MSBS „GROT”. Uroczystość o symbolicznym charakterze miała miejsce przed pomnikiem Stefana Grota – Roweckiego w Warszawie. Uczestniczyli w niej: Minister MON Antoni Macierewicz, sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła oraz kombatanci Ii wojny światowej.

Jak powiedział w swojej przemowie Minister Antonii Macierewicz „to największy od wielu lat kontrakt, który został zamówiony w fabryce Łucznik, wartości pół mld zł. Ponad 53 tys. sztuk tej broni będzie użytkowanej przez polskich żołnierzy; broni zaprojektowanej i wytworzonej od samego początku do końca w polskiej fabryce.”
Minister zwracając się do kombatantów, skierował uwagę na ich trud walki, „wtedy, gdy wy walczyliście, broń była dla was czymś wymarzonym, musieliście ją zdobywać na wrogu, ciągle jej nie było, ciągle o niej marzyliście.” Podkreślił również, że dzisiaj „są wspaniałe fabryki, są wspaniali inżynierowie, są media, wszystko zdaje się jest, by żołnierze dostawali broń. – A jednak, aby ta broń mogła dotrzeć do polskich żołnierzy, trzeba było podejmować decyzje nadzwyczajne.”

Pierwsza partia trafiła do Wojsk Obrony Terytorialnej, kolejne przekazane będą w ręce żołnierzy wojsk specjalnych i wreszcie wojsk operacyjnych.

Modułowy Systemy Broni Strzeleckiej to w całości polski projekt realizowany przez Wojskową Akademię Techniczną i Fabrykę Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o.
MSBS „Grot” jest nowoczesnym systemem posiadającym nowatorskie w skali światowej rozwiązania w dziedzinie broni modułowej. Umożliwia on tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych tj. karabinek podstawowy z granatnikiem, subkarabinek, karabinek o podwyższonej celności oraz karabinek maszynowy.

Do Wojska Polskiego mają trafić ponad 53 tysiące sztuk karabinków MSBS „Grot”. Kontrakt z radomską Fabryką Broni „Łucznik” jest największą tego typu umowa na dostawę broni strzeleckiej po 1989 r. Jego wartość wynosi niemal pół miliarda złotych. Zamówienie będzie zrealizowane do 2020 roku.Źródło: http://www.mon.gov.pl