99 urodziny lotniczej szachownicy.

1 grudnia 2017
1 grudnia przypada 99 rocznica ustanowienia szachownicy jako oficjalnej oznaki polskiego lotnictwa wojskowego.
Po raz pierwszy znaku szachownicy na samolocie, jako osobistego godła użył pilot porucznik Stefan Stec. Z takim oznaczeniem przyleciał on z meldunkami z oblężonego Lwowa do Warszawy. Hipolit Łossowski uznał, że szachownica idealnie nadaje się na symbol lotnictwa gdyż spełnia wszystkie kryteria dla znaku o przynależności państwowej: jest oryginalny, ma polskie barwy i łatwo można go namalować na skrzydłach i kadłubie.

I tak oto 1 grudnia 1918 roku Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wydał rozporządzenie, w którym zapowiedział, że samoloty Wojska Polskiego zaopatrzone mają być w biało-czerwoną szachownicę.

Pierwotnie znak szachownicy składał się z dwóch pól białych i dwóch pól czerwonych ułożonych naprzemiennie, w 1921 roku dodano mu obwódkę. Takie barwy obowiązywały do 1993 roku, wtedy to wprowadzono nowy wzór znaku, z zamienioną kolejnością pól.
Obowiązujące znaki reguluje Ustawa z 19 lutego 1993 O znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Przed wprowadzeniem szachownicy, oznaczenia polskich samolotów były różne. Eskadry warszawskie oznaczone były tarczami herbowymi podzielonymi na ukos kolorami białym i czerwonym, eskadry lwowskie pionowymi pasami białym i czerwonym a eskadry krakowskie czerwoną literą Z na wpisaną w biały kwadrat.

Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org

Wg obecnych przepisów, znak szachownicy umieszcza się na:
  • na samolotach po obu stronach statecznika pionowego, w przypadku podwójnego usterzenia pionowego tylko na zewnętrznych powierzchniach statecznika, oraz na dolnych powierzchniach obu skrzydeł aa w przypadku dwupłatowca na dolnych powierzchniach lewego i prawego płata skrzydła
  • na śmigłowcach po obu stronach tylnej części kadłuba oraz na jego dolnej powierzchni.

Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, Kamil Stoch za zgodą ówczesnego wiceministra obrony narodowej Czesława Mroczka wystąpił w kasku ze znakiem szachownicy lotniczej. Przypomnijmy że zdobył wtedy dla kraju dwa złote medale.

Źródło: https://pl.wikipedia.org
Kategorie: Aktualności