Pierwsze patrole policji już wyposażone w kamery.

27 grudnia 2017
W ramach programu modernizacji służb mundurowych policja zostanie wyposażona w kamery.
Minister MSWiA Mariusz Błaszczak zaznaczył, że w ramach programu, na który ministerstwo przeznaczyło 9 mld 200 mln zł służby podległe ministrowi wyposażane będą w nowoczesny sprzęt.
Jako pierwsi na służbę z kamerami umieszczonymi na mundurach wyszli funkcjonariusze ze stolicy. W programie pilotażowym wezmą również udział funkcjonariusze z województwa podlaskiego i dolnośląskiego.
System kamer na policyjnych mundurach obowiązuje m.in. w USA i we Włoszech, jak podkreślił Minister Błaszczak - Podczas interwencji kamery pozwolą w sposób jednoznaczny wyjaśnić sytuacje, w których jest słowo przeciwko słowu. Doświadczenia np. z USA pokazują, że kamery na mundurach mają również charakter prewencyjny. Nagrywając interwencję zarówno policjanci jak i obywatele zdają sobie sprawę z konsekwencji swoich zachowań.
W garnizonie stołecznym w kamery zostali wyposażeni policjanci z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I oraz z Wydziału Ruchu Drogowego.
Nadinspektor Helena Michalak, zastępca komendanta głównego Policji poinformowała, że kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin, będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje oraz na ustalenie daty i godziny interwencji. System uniemożliwia również ingerencję w nagranie.


Źródo: https://www.mswia.gov.pl
http://policja.pl
Kategorie: Aktualności