Fajerwerki – zasady bezpieczeństwa.

29 grudnia 2017
Zbliża się najbardziej „wystrzałowa” noc w roku. Z tej okazji przygotowaliśmy zasady bezpieczeństwa jakimi powinniśmy kierować się podczas urządzania pokazów fajerwerkowych dla rodziny i znajomych.

Co roku policja, straż pożarna oraz służba zdrowia ostrzegają przed nierozważnym odpalaniem rac i sztucznych ogni. W noc Sylwestrową służby odnotowują ogromną ilość interwencji związanych z niekontrolowanymi wybuchami fajerwerków a medycy mają pełne ręce roboty opatrując rany tych, którzy zbagatelizowali zagrożenie wynikające z używania tych popularnych materiałów wybuchowych.

Zacznijmy od tego, że w świetle polskiego prawa fajerwerki, race i petardy to materiały wybuchowe a ich sprzedaż oraz używanie reguluje Ustawa z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Zwróćmy również na przepisy prawa miejscowego, wskazujące ramy czasowe, w których dopuszcza się używanie fajerwerków. Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają również przepisy kodeksu wykroczeń.


Zasady bezpieczeństwa:

1. Fajerwerki, race, petardy to materiały wybuchowe i zgodnie z ustawą nie mogą być sprzedawane osobom niepełnoletnim, za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do 2 lat.

2. Kupujmy fajerwerki u sprawdzonego sprzedawcy będziemy mieli wtedy pewność, że materiały są dobrej jakości i były przechowywane w odpowiednich warunkach.

3. Przed zakupem należy sprawdzić czy opakowanie nie jest uszkodzone a przedmiot posiada kompletne elementy składowe.

4. Fajerwerki należy bezwzględnie przechowywać w miejscu bezpiecznym, oddalonym od źródeł ciepła oraz dzieci.

5. Przed odpaleniem sztucznych ogni należy przeczytać załączoną instrukcję obsługi i postępować wg zawartych w niej wytycznych.

6. Znajdźmy odpowiednie miejsce do wystrzeliwania fajerwerków z dala od obiektów narażonych na pożar, bezwzględnie zabronione jest odpalanie sztucznych ogni, rac i petard w pomieszczeniach zamkniętych, z balkonów, tarasów oraz okien. Starajmy się przewidzieć tor lotu racy aby zminimalizować zagrożenie.

7. Nie pozwól aby odpalania fajerwerków dokonywały dzieci oraz osoby w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem innych substancji odurzających.

8. Nie wbijaj drewnianego patyka przytwierdzonego do racy bezpośrednio do ziemi, najlepiej umieścić ją w puste butelce. Nie odpalaj racy w rękach! Może to się skończyć poparzeniem lub utratą palców.

9. W sytuacji kiedy raca nie eksplodowała nie podchodź do niej od razu żeby sprawdzić co się stało, postępuj zgodnie z instrukcją załączoną do produktu. Nie odpalaj jej ponownie!

10. Pamiętaj o zwierzętach, one bardzo boją się huku spowodowanego strzałami fajerwerków, jest to dla nich bardzo stresująca noc. Zadbajmy o to aby jak najbardziej zminimalizować naszym pupilom stres związany z Sylwestrowym pokazem sztucznych ogni.


Pamiętaj, że sztuczne ognie, race, petardy to materiały pirotechniczne, ich wybuch generuje dużą temperaturę oraz siłę, nieodpowiednie posługiwanie się nimi może skończyć się poparzeniami, utratą wzroku, słuchu, znane są również przypadku utraty palców a nawet dłoni.
Przestrzegając tych podstawowych zasad bezpieczeństwa, zagwarantujemy sobie i bliskim udaną i niezapomnianą zabawę Sylwestrową.
Kategorie: Aktualności