Aplikacja do biegania ujawniła tajne wojskowe bazy.

31 stycznia 2018
W dobie smartfonów, startwatchy i wszystkiego co „smart” większość użytkowników tych urządzeń pobiera różne aplikacje, dużym zainteresowaniem cieszą się aplikacje mające na celu monitorowanie naszej aktywności fizycznej.
Jedną z takich aplikacji jest Strava – aplikacja dla biegaczy. Zapisuje ona trasę naszych biegów a następnie udostępnia ją w formie „mapy cieplnej” gdzie kolorami zaznaczone są najpopularniejsze trasy dla biegaczy.


Mapa cieplna. Źródło: https://labs.strava.com/

Jeden z użytkownik postanowił bliżej przyglądnąć się owym mapom. Odkrył on na nich, że sporą aktywnością cieszą się bardzo nietypowe obszary w Afganistanie czy Syrii. Po głębszej analizie okazało się, że są to tereny baz wojskowych. Na mapie widoczne stały się również bazy wojskowe w USA czy na Falklandach, których nie zobaczymy na komercyjnych mapach jak Google Maps lub Apple Maps.
Ujawnieniu tych danych winni są sami żołnierze. Korzystając z urządzenia z zainstalowaną aplikacją Strava (wykorzystującą lokalizator GPS) w trakcie treningu czy joggingu „obrysowali” szczegółowo obszary baz wojskowych i innych terenów, których rozmieszczenie i lokalizacja były dotychczas utajnione. Na przykład w prowincji Helmand w Afganistanie wyraźnie widać miejsca baz operacyjnych, świecące na tle czarnej mapy.
Takie ujawnienie lokalizacji oraz układu baz wojskowych stwarza spore zagrożenie oraz problemy związane z bezpieczeństwem operacji wojskowych. Żołnierze nie powinni wzorem zwykłych cywili włączać aplikacji monitorujących ćwiczenia podczas biegów i treningu.Miejmy nadzieję, że wojskowi wykażą się w tym temacie większą roztropnością i podobne wpadki już nie powtórzą.

Źródło: https://www.theguardian.com
Kategorie: Aktualności