Winchester – broń i nawiedzony dom.

24 stycznia 2019
Wielu strzelców i mysliwych w swoich szafach posiada broń marki Winchester. Nie każdy jednak zna tajemniczą historię związaną z rodziną Winchester, największym potentatem broni palnej w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku. Mowa tu o nieprawdopodobnej i smutnej historii wdowy po Williamie Winchesterze, dziedzicu fortuny Olivera Winchestera, Sarze Winchester.
Sarah była żoną Wiliama Winchestera, jedynego syna Olivera Winchestera ówczesnego prezesa Winchester Repeating Arms Company. Niestety jej życie nie było usłane różami, jej jedyna córka zmarła kilka dni po porodzie co wprowadziło ją w ciężką depresję. Kilkanaście lat później w 1880 r. zmarł jej teść a kilka miesięcy po nim na gruźlicę zmarł mąż Sary. Po śmierci Williama, Sarah odziedziczyła 20 000 000 dolarów oraz 50% udziałów w firmie co dawało jej wówczas 1000$ przychodów dziennie (wg dzisiejszych cen około 26 000 dolarów).

Sarah Winchester. Źródło: https://en.wikipedia.org
Te wydarzenia odcisnęły piętno na psychice kobiety. Wg niepotwierdzonych źródeł Sarah szukała pocieszenia u spirytysty, tęskniąc za bliskimi chciała nawiązać kontakt z ich duszami. W XIX wieku spirytyzm był powszechną praktyką a seanse spirytystyczne sprzedawały się jak świeże bułeczki. To podczas jednego z seansów, Sarah miała dowiedzieć się, że śmierć najbliższych to zemsta duchów ludzi zabitych z broni marki Winchester. To właśnie zaprzyjaźnione medium miało nakazać Pani Winchester wyjechać na zachód Stanów i rozpocząć tam budowę domu dla niej oraz dusz nieszczęśników zabitych z Winchesterów. Haczyk tkwił jednak w tym, że budowa domu miała nigdy się nie kończyć gdyż według spirytysty w momencie zaprzestania prac, duchy odnajdą Panią Winchester i ją zabiją.
W 1884 roku Pani Winchester wyjechała do Kalifornii, tam kupiła około ok. 0,7 km² ziemi i rozpoczęła budowę domu. Prace budowlane trwały tam 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, nieustannie przez 38 lat, do dnia śmierci Pani Winchester. Nadzór nad budową sprawowała sama właścicielka. Posiadłość nie miała konkretnego planu budowy, wszystkie pomysły wychodziły od Pani Winchester i były realizowane na bieżąco. W efekcie powstawał dom pełen labiryntów, tajemnych przejść, wąskich korytarzy, schodów prowadzących donikąd. Cały ten labirynt pokoi miał na celu uchronić Panią Winchester przed duchami. Podobno tylko ona znała każdy zakamarek domu i poruszała się w nim bez problemów.
W 1906 roku dolinę Santa Clara nawiedziło trzęsienie ziemi, w efekcie którego siedmiopiętrowy dom uległ zniszczeniu. Pani Winchester natychmiast nakazała odbudowę domu. Prace nad budową zostały zakończone po śmierci właścicielki 5 września 1922 r. Podobno Pani Winchester zmarła we śnie w jednej ze swoich sypialni mając 83 lata.


Dom przed trzęsieniem oraz dom w stanie obecnym. Źródło: http://www.winchestermysteryhouse.com
Obecnie dom posiada 4 piętra i zawiera: 161 pokoi, 2 sale balowe, 47 kominków, 17 kominów, 10 tysięcy szyb okiennych, 2 tysiące drzwi i ponad tysiąc okien, trzy windy. Znajdziemy tam wiele osobliwości, takich jak drzwi i schody, które prowadzą donikąd, okna wychodzące na inne pokoje oraz elementy zawierające ulubioną liczbę Pani Winchester, trzynastkę.

Źródło: http://www.winchestermysteryhouse.com
Posiadłość wyceniono na 5,5 mln dolarów, obecnie jest on atrakcją turystyczną San Jose. Tajemniczy dom Pani Winchester jest bardzo znaną budowlą w kulturze popularnej Stanów Zjednoczonych i miejscem chętnie zwiedzanym przez turystów. Do końca nie wiadomo czy opowieści o duchach prześladujących Panią Winchester były prawdziwe, czy to efekt depresji, która zostawiła głęboki ślad na psychice kobiety. Osobliwa historia Pani Winchester jest niewątpliwie ciekawym elementem wpisującym się w historię broni i przedsiębiorstwa Winchester Repeating Arms Company.

Źródło: http://www.winchestermysteryhouse.com
https://en.wikipedia.org