Remington bankrutem – problemy ze sprzedażą broni w USA.

29 marca 2018
Remington, jeden z najstarszych i największy w USA producent broni palnej właśnie ogłosił bankructwo. W ostatnim tygodniu do sądu wpłynął wniosek o ochronę przed wierzycielami. Za główną przyczynę upadłości, Remington wskazuje znaczący spadek sprzedaży broni palnej. Firma założona została w 1816 roku przez Eliphaleta Remingtona. Do dziś był to czołowy producent broni palnej i amunicji w Stanach Zjednoczonych.

Remington przedstawił plan restrukturyzacyjny, który pozwoli na dalsze prowadzenie produkcji. Przedsiębiorstwu zależy na porozumieniu z wierzycielami, wg ich planu zadłużenie ma zostać zamienione na udziały w spółce. Dla większościowego udziałowca jakim jest Cerberus Capital Managemen oznacza to, że utraci on główną kontrolę nad Remingtonem.

Problemy firmy rozpoczęły się w 2017 roku kiedy to w całych Stanach Zjednoczonych odnotowano znaczący spadek sprzedaży broni palnej. Specjaliści uważają, że jest to następstwo wyboru Donalda Trumpa na prezydenta. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy prezydentury Trumpa, sprzedaż Remington spadła o około 27%. Dla porównania, przed wyborami prezydenckimi odnotowano znaczący wzrost sprzedaży broni palnej, który spowodowany był obawami społeczeństwa co do wprowadzenia ograniczeń w dostępie do broni.
Remington Outdoor Company został również pozwany przez rodziców ofiar strzelaniny w szkole Sandy Hook, do której doszło w 2012 roku. Sprawca masakry, zamordował 28 osób m.in. z samopowtarzalnego karabinu Bushmaster AR-15 kaliber .223 (Bushamster należy do spółki Remington).

W Stanach trwa obecnie debata dotycząca ograniczenia dostępu do broni palnej po masakrze w Parkland na Florydzie. Tragiczne wydarzenia, gdzie życie straciło 17 osób, spowodowały ogromne zmiany na rynku sprzedaży broni palnej.

Bank Citigroup oświadczył, iż wprowadza ograniczenia dla swoich klientów biznesowych prowadzących działalność ukierunkowaną na sprzedaż broni palnej. Dotyczą one zakazu sprzedaży broni osobom poniżej 21 roku życia, szczegółową weryfikację nabywców broni jak również zakaz sprzedaży karabinków półautomatycznych i magazynków o dużej pojemności.
W ubiegłym tygodniu najwięksi sprzedawcy broni palnej w USA jakimi są Walmart i Dick’s Sporting Goods ogłosili, że również wprowadzają ograniczenia w sprzedaży broni palnej. Walmart umożliwia zakup broni wyłącznie osobom powyżej 21 roku życia, poza tym, wycofuje z oferty karabinki szturmowe w tym przypominające je zabawki oraz wiatrówki.
Sklep sportowy Dick’s poinformował, że wycofuje ze sprzedaży półautomatyczne karabinki szturmowe, magazynki o dużej pojemności oraz niezależnie od lokalnych przepisów, sprzedaż broni umożliwia wyłącznie nabywcom, którzy ukończyli 21 lat (wg prawa federalnego aby kupić pistolet należy mieć ukończone 21 lat ale żeby kupić półautomatyczny karabinek szturmowy wystarczy mieć ukończone 18 lat).


Fot: https://www.remington.com

Źródło: http://www.bbc.com
https://www.theguardian.com