27 września – Święto Wojsk Obrony Terytorialnej.

20 sierpnia 2018
Wojska Obrony Terytorialnej mają już swoje święto. W ubiegłym tygodniu minister Mariusz Błaszczak ogłosił dzień 27 września jako Święto Wojsk Obrony Terytorialnej. Informacja o ustanowieniu święta pojawiła się w Dzienniku Urzędowym MON. Zgodnie z zapisem nastąpiła zmiana w ustawie z dnia 30 lipca 1992 r. o ustanowieniu Święta Wojska Polskiego. Zmiana ta dotyczy dopisania 27 września do listy świąt wojskowych w Polsce.
Swoją decyzję szef MON ogłosił podczas zakończenia Sztafety Niepodległości, w której brali udział pracownicy i żołnierze WOT. Jak zaznaczył minister Błaszak, data nie jest przypadkowa: "Podjąłem decyzję o tym, aby ustanowić Święto Wojsk Obrony Terytorialnej na dzień 27 września, a więc na dzień, w którym pamiętamy o Polskim Państwie Podziemnym w czasie drugiej wojny światowej."
27 września to symboliczna data, tego dnia 1939 roku, rozpoczął się w Polsce zorganizowany opór przeciwko okupantom. Wojska Obrony Terytorialnej swoje wartości czerpią z etosu Armii Krajowej. Ich zadaniem jest ścisła współpraca i niesienie pomocy kombatantom. Dla uczczenia tych wartości na orle WOT umieszczono symbol Polski Walczącej.

Orzeł Wojsk Obrony Terytorialnej.
Źródło: https://www.mon.gov.pl/
Kategorie: Aktualności