Skuteczna broń do samoobrony

27 sierpnia 2018

Nie da się zaprzeczyć, że Polska jest krajem, w którym wyjątkowo trudno jest uzyskać pozwolenie na broń palną a jednocześnie często słyszy się o napaściach na niewinne osoby. Nic więc dziwnego, że ludzie coraz częściej zaczynają zastanawiać się nad wyborem odpowiedniej broni, którą w razie potrzeby można będzie wykorzystać do samoobrony.

Wybór jest o tyle trudny, że w sklepach z militariami można znaleźć naprawdę wiele rozwiązań przeznaczonych do takich celów. Są to przede wszystkim pistolety na gumowe kule, pistolety gazowe, paralizatory oraz odstraszacze alarmowe. Chociaż każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, to warto zastanowić się nad nieco innym wyborem, gdyż wyjątkowo skuteczna i zarazem prosta w obsłudze jest pałka teleskopowa.

Największe zalety pałki teleskopowej

Długość złożonej pałki wynosi około piętnastu centymetrów, dzięki czemu bez problemu można ją schować do kieszeni, plecaka lub torebki. Jednocześnie po rozłożeniu jej długość może sięgać nawet do sześćdziesięciu centymetrów, dzięki czemu jest to skuteczna broń, którą w razie potrzeby uda się odeprzeć napastnika. Takie wymiary pozwalają zachować bezpieczny dystans, co może mieć duże znaczenie w przypadku ataku uzbrojonego napastnika.

Atrakcyjne ceny takiej broni obuchowej sprawiają, że każda osoba bez żadnego problemu może sobie pozwolić na jej zakup. Jednocześnie podczas zakupów należy zwrócić uwagę na jakość wykonania pałki teleskopowej, gdyż z oczywistych powodów modele po dwadzieścia lub trzydzieści złotych będą mniej solidne niż te, które kosztują po sto złotych lub więcej. Nie oznacza to jednak, że od razu trzeba kupować profesjonalną pałkę teleskopową i narażać się na duże wydatki, szczególnie jeżeli ktoś chce ją nosić jedynie na wypadek awaryjnej sytuacji, w której konieczne będzie podjęcie działań związanych z obroną konieczną. Pałka teleskopowa może się również przydać do wybicia szyby w razie wypadku. Jeżeli chodzi o przechowywanie i noszenie pałki, to oprócz wspomnianych plecaków i torebek można ją również nosić w specjalnej kaburze, którą mają w ofercie sprzedawcy militariów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadanie pałki teleskopowej nie wymaga żadnego zezwolenia. Na co dzień wykorzystują je między innymi służļy mundurowe (policja) oraz pracownicy ochrony. Dla własnego bezpieczeństwa wozi ją również wielu kierowców pojazdów komunikacji miejskiej oraz osób prywatnych.

Największy wybór sprzętu do samoobrony

Zarówno pałki teleskopowe jak i wspomniane paralizatory oraz pozostałą broń do samoobrony można znaleźć w licznych sklepach stacjonarnych oraz internetowych, jednak dostępność asortymentu niejednokrotnie pozostawia w takich miejscach wiele do życzenia. Szkoda więc tracić czas na przeglądanie tych ofert, skoro największy wybór na całą kategorię militaria można znaleźć na popularnym portalu, gdzie swoje oferty publikują różne firmy. Dzięki temu klient może znaleźć każdy sprzęt, niezależnie od tego czy szuka czegoś solidnego, co sprawdzi się całymi latami czy też interesują go tańsze rozwiązania.

Budowa pałki teleskopowej

Każda tego typu broń składa się z rękojeści, jej zakończenia (w zależności od modelu jest to na przykład specjalnie wzmocniona końcówka) oraz ramienia dwuczłonowego wraz z jego zakończeniem. W przypadku zaistnienia sytuacji, w której konieczne będzie skorzystanie z pałki, należy machnąć nią energicznym ruchem, aby zwolniło się zabezpieczenie i broń rozłożyła się do pełnych rozmiarów. W celu jej złożenia wystarczy natomiast odpowiednio uderzyć końcem pałki o ziemię lub inną powierzchnię.

Legalność pałek teleskopowych

Osoby zainteresowane zakupem pałki teleskopowej mogą spokojnie zamówić ją na wspomnianej stronie, gdyż nie wymaga to posiadania specjalnych pozwoleń. Jeżeli taka broń będzie wykorzystywana wyłącznie w sytuacjach, gdy konieczna będzie samoobrona, to nie trzeba jej nawet rejestrować. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której końcówka pałki została zaprojektowana w taki sposób, że stanowi szczególne niebezpieczeństwo dla osoby, która zostanie nią uderzona. Chodzi przede wszystkim o zbyt ciężkie i twarde końcówki pałek teleskopowych.

Podczas zakupów dobrze jest zwracać uwagę na opisy zamieszczane przez sprzedawców, aby mieć pewność, że kupuje się legalną broń niewymagającą załatwiania dodatkowych formalności. Należy również mieć na uwadze, że pałka teleskopowa może zostać użyta przeciwko innej osobie tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zachodzi potrzeba zastosowania obrony koniecznej. W innych sytuacjach jej stosowanie może narazić użytkownika na niepotrzebne problemy.

Pozostałe propozycje broni niewymagających zezwolenia

Jeżeli ktoś nie jest przekonany do zakupu pałki teleskopowej, może zastanowić się nad innymi rozwiązaniami. Z pozostałych broni niewymagających posiadania zezwolenia dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju gazy pieprzowe. Wbrew pozorom wybór nie ogranicza się wyłącznie do pojemności opakowania, gdyż w sprzedaży można znaleźć między innymi gazy w formie żelu, treningowe, gazy umożliwiające strzelanie strumieniem lub chmurą. Przed zakupem konkretnego gazu warto więc poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z opisem ich poszczególnych rodzajów, aby wybrać taki, który najlepiej sprawdzi się do samoobrony. Dodatkowo wyróżnia się gazy pieprzowe przeciw dzikim zwierzętom, które stanowią oddzielną kategorię.

Kategorie: Inne