Jak skacze się ze spadochronem tandemowym?

3 października 2018
Spadochrony tandemowe to idealny wybór dla osób, które chcą doświadczyć emocji towarzyszącym skokom – tanio, bezpiecznie i bez przygotowań!

Skoki spadochronem nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla osób posiadających odpowiednie uprawnienia i doświadczenie.

Dzisiaj mogą korzystać z nich również osoby bez specjalistycznego przeszkolenia – tylko po krótkim, kilkunastominutowym instruktażu. To skoki spadochronowe w tandemie, które pozwalają na spełnienie snów każdemu, kto marzy o emocjonującym locie w przestworzach.

Spadochron tandemowy – zaprojektowany dla dwóch osób

Tandemy, czyli spadochrony tandemowe to większe niż standardowe spadochrony, które przeznaczone są do skoków tandemowych dwóch osób jednocześnie. Osoby te nazywane są pilotem tandemu oraz pasażerem.

Spadochrony te zostały skonstruowane na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w USA, natomiast w Polsce zaczęły być stosowane dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

System spadochronu tandemowego składa się z dwóch głównych części:

  • zestawu spadochronowego, który noszony jest przez tandem pilota – instruktora odpowiedzialnego za techniczną stronę skoku
  • uprzęży tandemowej – łączy pasażera z pilotem tandemu

W roli pasażera w tandemie może wystąpić niemalże każdy chętny, bez potrzeby brania udziału w specjalistycznych badaniach oraz długich i kosztownych szkoleniach. To tandem pilot, czyli instruktor odpowiada w tym przypadku za skok, dlatego też to on musi mieć fachowe przygotowanie.

Zatem dzięki skokom tandemowym spełnienie marzeń dla wielu osób jeszcze łatwiejsze. To także doskonały pomysł na niezwykłą przygodę i szansa na zmierzenie swojej odwagi.

Jak skacze się w tandemie?

Skoki ze spadochronem tandemowym dzielą się na kilka etapów.

Pierwszym etapem jest zarezerwowanie skoku. To obecnie bardzo proste, ponieważ wiele ośrodków świadczących usługi w tym właśnie zakresie posiada swoje strony internetowe, za pośrednictwem których można wykonać rezerwację. Wybieramy interesujący nas termin oraz rodzaj skoku, podajemy dane i dokonujemy wpłaty on-line. Skok można kupić też jako upominek dla innej osoby!

Wyznaczonego dnia przyjeżdżamy do ośrodka. Na miejscu podpisujemy umowę. Odbywa się krótkie przeszkolenie informujące nas o kwestiach bezpieczeństwa i zasadach skoku. Otrzymujemy również wyposażenie – gogle, kombinezon, gdy wymaga tego aura.

Po wstępnych przygotowaniach uczestnicy skoku udają się do samolotu, który wynosi ich na wysokość 3000 lub 4000 metrów w zależności od wybranej wysokości wyskoku przy rezerwacji.

Wysokość wyskoku ma wpływ na czas swobodnego spadania, który uznawany jest przez wielu za najbardziej ekscytujący moment wydarzenia – to spadanie bez otwartej jeszcze czaszy spadochronu, z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę. Przy skoku z 3000 metrów swobodne spadanie trwa około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów – około 50-60 sekund.

Po swobodnym spadaniu, na wysokości około 1500 metrów nad ziemią, pilot tandemu otwiera czaszę spadochronu. Uczestnicy skoku przez kilka minut powoli opadają w kierunku lądowiska – wokoło rozciągają się wspaniałe widoki z lotu ptaka.

Lądowanie przy skoku tandemowym jest miękkie i nie wywołuje ryzyka urazów – za wszystko odpowiada wtedy pilot tandemu, który odpowiednio steruje spadochronem.

Skok tandemowy – ile to kosztuje?

Skoki tandemowe nie są wcale bardzo drogie. Ceny w tym przypadku zależą głównie od wysokości wyskoku, dodatkowych usług oraz od polityki cenowej ośrodka spadochroniarskiego.

Za skok z 3000 metrów na ogół zapłacimy około 500-600 złotych, z kolei za ten z 4000 metrów – około 700-800 złotych. Do tej ceny możemy dodać także koszty rejestracji (nagrywanie, fotografowanie) – to zwykle 200-300 złotych zależnie od sposobu rejestrowania wydarzenia.

Ośrodki spadochroniarskie często organizują też różne akcje promocyjne, dzięki którym klienci mogą zapłacić za spełnienie swoich marzeń jeszcze mniej.

Na skoki tandemowe zaprasza ośrodek Skydive.pl , który od lat zajmuje się organizacją skoków w tandemie i szkoleń spadochronowych.

Kategorie: Inne