ANAKONDA – 18 - ruszają wielkie, międzynarodowe ćwiczenia.

7 listopada 2018
Dzisiaj w Warszawie odbędzie się uroczystość otwarcia ćwiczeń ANAKONDA – 18.

ANAKONDA to cykliczne i największe organizowane przez Polskę ćwiczenia wojskowe z udziałem sojuszników i międzynarodowych koalicjantów.
Przez miesiąc żołnierze uczestniczyć będą w manewrach na Polskich poligonach wojskowych jak i w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i na Morzu Bałtyckim. Po raz pierwszy ćwiczenia prowadzone będą również w Estonii, na Łotwie i Litwie.

W AN-18 uczestniczyć będą żołnierze z 10 krajów Sojuszu oraz struktur dowodzenia i sił NATO. Na terytorium RP ćwiczyć będzie około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy w Estonii, Litwie i na Łotwie oraz akwenie Morza Bałtyckiego.

Celem ćwiczenia będzie integracja narodowych, sojuszniczych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej w środowisku zagrożeń konwencjonalnych oraz hybrydowych.

Ćwiczenia zastały podzielone na dwa etapy: ćwiczenie z wojskami w dniach 7-16 listopada – LIVEX oraz ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo prowadzone od 26 listopada do 6 grudnia – CPX.
Ważnym elementem ćwiczenia będzie przeprowadzenie przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący sprawdzenia zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL).

Ćwiczenie zostało zaplanowane i będzie prowadzone przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.


Źródło: http://anakonda.do.wp.mil.pl
Kategorie: Aktualności