Z celownikiem termowizyjnym „na dzika” - czyli polowanie technologiczne

24 listopada 2018

Przepisy prawa mówią wprost, że myśliwy przed oddaniem strzału musi rozpoznać cel, ale ile razy słyszeliśmy historię jak to któryś z kolegów „cudem” uniknął pomyłki. Polowanie na dziki jest jednym z najtrudniejszych polowań, wymaga od myśliwego dobrej znajomości terenu, opanowania, doświadczenia i jeszcze innych paru cech, które znacznie zwiększają szansę na łowiecki sukces. Jednakże polowanie w nocy niesie za sobą ryzyko, bo przecież standardowa optyka ma znaczące ograniczenia, o czym niektórzy z łowców przekonali się oddając strzał, a kula sięgnęła celu w nieoczekiwanym miejscu. Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że na dziki poluje się o świcie o zmierzchu a przede wszystkim w nocy, czyli w warunkach znacznie ograniczonej widoczności.

Gdzie na łowy z celownikiem termowizyjnym?

Do momentu kiedy weszło w życie rozporządzenie, pozwalające w określonych przypadkach, na używanie urządzeń noktowizyjnych i termowizyjnych do polowania na dziki, mogło ono być skuteczne tylko w czasie pełni księżyca. Teraz sytuacja znacząco się zmieniła. W określonych strefach występowania ASF (afrykańskiego pomoru świń), można używać urządzeń dla których noc w zasadzie „nie istnieje”. Na rynku celowników noktowizyjnych i celowników termowizyjnych, obok istniejących już marek pojawiają się nowi producenci. Jednym z nich jest istniejąca od 1996 roku firma Electrooptic, której przedstawicielem na polskim rynku jest prężnie rozwijająca się firma - eŁowy. Pośród oferowanych przez nią urządzeń, znalazły się celowniki termowizyjne i nasadki termowizyjne serii LEGAT i STRIX-F.

Parametry techniczne celowników termowizyjnych

Słów parę o technicznych parametrach. Dystans detekcji urządzeń wynosi do 1800 m, mowa o celownikach termowizyjnych wyposażonych w obiektyw o średnicy 54 mm i kolorowy wyświetlacz OLED HD 1024x768 pikseli Czas pracy na bateriach 5h w temp. 24 C z możliwością wydłużenia tego czasu o 8 h, poprzez zastosowanie zewnętrznego powerbank’a 5- 12,5V. Ponadto urządzenia wyposażone są w najnowszy profesjonalny czujnik mikrobolometryczny TiVOx o rozdzielczości 384x288 lub 640x480 pikseli. Technologia wykonania matrycy zapewnia najwyższą dostępną na rynku termo czułość 40 mK, płynny obraz bez efektu jego zamrożenia podczas odświeżania. Wyjaśnimy, co to jest termo czułość i za co odpowiada, parametr ten określa jakie najmniejsze różnice temperatur wychwytuje czujnik mikrobolometryczny, który odpowiada za „widzenie” ciepłych obiektów. Im niższy parametr mK [mili kelwin] tym subtelniejsze różnice temperatur urządzenie jest wstanie wychwycić, co „daje nam” więcej szczegółów obrazu i zwiększa odległość detekcji celu. Parametr rozdzielczości matrycy termo czułej nie ma tak dużego znaczenia ponieważ nie przekłada się ona tak dużym stopniu na „widzenie” obiektów jak termo czułość, która w konkurencyjnych urządzeniach jest o nawet 40% niższa!

Ważna cecha celowników termowizyjnych

Ważną cechą, która zdecydowanie wyróżnia LEGATA i STRIX-a od innych urządzeń i producentów obecnych na polskim rynku jest to, że obudowa urządzeń została wykonana z twardego ale zarazem lekkiego stopu aluminium. Obudowa ta gwarantuje wyjątkową trwałość zarówno pod względem odporności na wstrząsy jak i warunki atmosferyczne. Adapter nasadki pozwala na precyzyjny montaż na dowolną lunetę, a w przypadku celownika LEGAT dobór odpowiedniego montażu umożliwia „postawienie” urządzenia na dowolnej jednostce broni. Słów kilka o montażu na lunecie za pomocą adaptera, który przecież odpowiada za celność całego zestawu tj. luneta + nasadka, i tu producent STRIX’a wszedł w kooperację z dostawcą najprecyzyjniejszych na rynku adapterów przeznaczonych do nasadek firmą Rusan, co gwarantuje powtarzalność punktu trafienia przy wielokrotnym zdejmowaniu i zakładaniu urządzenia z lunety. Nasadka wymaga przestrzelania, ale jeden oddany strzał pozwala na jej ustawienie bez potrzeby powtarzania tej czynności po każdym demontażu urządzenia. Polując w nocy korzystamy z powiększenia lunety przy czym powiększenie lunety ustawiamy maksymalnie na 7- 8x. Oczywiście nasadka będzie mniej precyzyjna niż celownik, ale różnice na 100 metrach nie powinny być większe niż 3 cm, co zostało potwierdzone testami.

Na rynek Polski trafiły wyjątkowo solidne, urządzenia termowizyjne w trwałej aluminiowej obudowie, odporne na wstrząsy wywoływane przez duże kalibry, gwarantujące komfort i bezpieczeństwo polowania w nocy.

Możliwość polowania z użyciem termo i noktowizji w zdecydowany sposób podnoszą tak skuteczność jak i bezpieczeństwo polującego oraz otoczenia. Zdemontowany z broni LEGAT lub STRIX ale po założeniu obiektywu staje się wydajnym monookularem termowizyjnym do nocnych obserwacji. W tym miejscu należy zauważyć, że producent zadbał o to żeby mocowanie przystawki do obserwacji było szybkie i bezproblemowe projektując specjalny adapter, który po zaciśnięciu na nim pierścienia nasadki pozwala w ciągu trzech sekund przemienić nasadkę w monookular obserwacyjny i odwrotnie.

Kategorie: Inne