6 rzeczy, które musisz uwzględnić przed zakupem sejfu na broń

15 lipca 2019

Zarówno myślistwo, jak i strzelectwo sportowe posiadają rzeszę zwolenników. Rośnie również liczba kolekcjonerów. Wyposażenie się we własną broń związane jest z przestrzeganiem wielu zasad, w tym ze spełnieniem warunków dotyczących jej bezpiecznego przechowywania. W tym celu konieczna jest inwestycja w sejf na broń. Wybierając sejf na broń należy uwzględnić kilka bardzo ważnych spraw. Oto one:

1. Przepisy prawa polskiego dotyczące przechowywania broni

Obowiązujące przepisy prawa polskiego obligują każdą osobą posiadającą broń palną do przestrzegania restrykcyjnych zapisów dotyczących jej przechowywania. Zasady te zawarte zostały w Ustawie o broni i amunicji oraz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych w kwestii przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Niewypełnianie tych przepisów skutkuje odebraniem pozwolenia na broń.

Oba akty prawne nakazują przechowywać broń w taki sposób, by nie dostała się ona w ręce osób do tego nieuprawnionych. Ustawa precyzuje dokładnie zasady przechowywania, które wymagają przeznaczenia w tym celu specjalnego pomieszczenia lub użycia urządzeń (sejfy na broń) posiadających przynajmniej klasę S1 zgodną z normą PN-EN 14450. Każde urządzenie, w którym ma być przechowywana broń palna musi posiadać deklaracje zgodności z obowiązującymi normami lub certyfikaty wydawane przez akredytowane jednostki certyfikujące (na terenie Polski jest to Instytut Mechaniki Precyzyjnej).

Sejf na broń posiadać musi specjalną nalepkę z hologramem, która jest potwierdzeniem certyfikatu i spełnianiem norm przez urządzenie. W razie kontroli policji nalepka na sejfie jest dowodem przechowywania broni zgodnie z prawem. Potwierdza ona również klasę urządzenia i zabezpieczenie przed dostaniem się broni w niepowołane ręce.

2. Wybór ze względu na rodzaj broni (wielkość sejfu)

Ważnym czynnikiem podczas wyboru sejfu na broń jest dostosowanie go do posiadanego uzbrojenia. Od ilości oraz wariantów broni zależeć będzie wielkość sejfu. Do przechowywania jednej sztuki broni krótkiej wystarczą kasetki na broń lub mniejsze sejfy na broń krótką. Kasetki na broń cechuje spora wygoda, gdyż mogą być one umieszone w szufladzie lub niewielkiej szafce (na przykład w szafce nocnej).

Broń długa będzie wymagała więcej przestrzeni, podobnie kilka sztuk broni krótkiej. Pojedyncze egzemplarze broni długiej mogą być przechowywane w wąskim sejfie. Sportowcy, myśliwi oraz kolekcjonerzy, którzy posiadają więcej niż jedną sztukę broni, a do tego spore ilości amunicji, będą potrzebowali większych gabarytowo sejfów, które pomieszczą cały ekwipunek. Sejf na broń należy dobierać zgodnie z faktycznym stanem posiadanego uzbrojenia lub, ewentualnie, z realnymi planami zakupowymi. Należy pamiętać, że duże sejfy na broń to spory wydatek.

3. Montaż sejfu na broń

Wybór opcji montażowej jest bardzo ważny na etapie decyzji. Sejfy na broń występują w kilku wariantach montażowych. Urządzenia można zamontować w ścianie lub szafie, co umożliwia dyskretne przechowywanie broni. Planując montaż sejfu w ścianie należy najpierw sprawdzić możliwości danego pomieszczenia i budynku. Dostępne są także sejfy wolnostojące, które można ustawić w dowolnym miejscu.

Dla użytkowników uzbrojenia, którzy chcą eksponować swoje pasje i prezentować własną kolekcję bliskim i znajomym dostępne są również wolnostojące sejfy z kuloodporną i antywłamaniową szybą i ramą, doskonale prezentującą wnętrze wraz z zawartością. Cennym wariantem jest szuflada na broń, która spełnia wszystkie wymagane normy i posiada klasę S1. Można zamontować ją zarówno w szafie, jak i pod łóżkiem. Jest to opcja dla osób posiadających ograniczenia przestrzeni i brak możliwości do postawienia klasycznego sejfu na broń.

4. Wybór klasy szafy

Sejfy dostępne są w wielu klasach, które zapewniają bezpieczeństwo przed dostaniem się do jego zawartości osobom nieupoważnionym. W przypadku sejfów na broń sprawa warunkowana jest przez Rozporządzenie MSWiA z dnia 11.12.2013 r. w zakresie przechowywania broni i amunicji oraz Rozporządzenia MSWiA z dnia 26.08.2014 r. dot. przechowywania broni i amunicji, które zobowiązuje do wykorzystania urządzeń w klasie S1.

Klasa S1 jest podstawową akceptowalną przez przepisy prawa i zabezpiecza przechowywane dobra do wartości około 55 000 złotych z możliwością ubezpieczenia zawartości do 50 000 złotych. W wyborze sejfu na broń odpowiedniej klasy warto kierować się wartością zawartości.

5. Rodzaj zamka w szafie na broń

Sejfy na broń mogą posiadać różne typy zabezpieczeń, z których jednym z najważniejszych jest system zamków. Klasa S1 standardowo gwarantuje jeden (ewentualnie dwa) zamki mechaniczne (na klucz). Producenci szaf dają jednak wybór swoim klientom oferują opcję instalacji zamka elektronicznego lub szyfrowego. Ostateczny wybór będzie podyktowany wygodą lub ewentualnymi funkcjonalnościami.

Obecnie na rynku dostępne są zamki: kluczowy, szyfrowy, elektroniczny oraz biometryczny (zamki biometryczne polegające na analizie danych biometrycznych są bardzo drogie). Każdy z zamków w klasie S1 zapewnia bezpieczeństwo i skuteczne ryglowanie uniemożliwiające dostanie się do wnętrza sejfu osobom do tego nieuprawnionym.

Profesjonalny zamek szafy pancernej, fot. sklep.konsmetal.pl

6. Dodatkowe akcesoria i funkcjonalności

Wybierając sejf na broń warto zadbać o dodatkowe akcesoria, które umożliwią wygodne przechowywanie. Dobór sejfu wyposażonego w wygodne półki do składowania pudełek z amunicją, środków do czyszczenia broni, wyciorów, dodatkowych magazynków, części, kabur oraz innych elementów wyposażenia. Cennym dodatkiem są stojaki na pistolety oraz rewolwery, różnego rodzaju uchwyty oraz wieszaki, które pozwolą na utrzymanie porządku. Sejf na broń to niezwykle ważny mebel, dlatego też jego wybór powinien być dobrze przemyślany.

Profesjonalne sejfy na broń

Doskonałej jakości sejfy na broń produkuje i dostarcza firma Konsmetal . W ofercie producenta znajdują się klasyczne sejfy na broń wolnostojące, do montażu w ścianie oraz szuflady na broń. Produkty firmy posiadają wymagane certyfikaty. Profesjonalne sejfy na broń długą oraz krótką marki Konsmetal to gwarancja bezpieczeństwa i najwyższej jakości.

Kategorie: Broń palna