Broń i amunicja zamiast słodyczy -wystrzałowe paczki z USA.

6 sierpnia 2019

Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie odkryli spore ilości broni palnej i amunicji w przesyłkach z USA. Adresowane były do prywatnych odbiorców w Polsce i na terenie innych krajów UE.

W trakcie kontroli przesyłek kurierskich ze Stanów Zjednoczonych ujawniono i zatrzymano 695 sztuk amunicji, 100 sztuk ładunków prochowych, 2 kusze, 2 sztuki broni krótkiej, pistolet gazowy, rewolwer, kastet oraz karabin powtarzalny, które zostały przekazane Policji w celu przeprowadzenia dalszego postępowania wyjaśniającego. Są to dane z ostatnich dwóch miesięcy. Nadawcy przesyłek w dokumentach przewozowych wskazali, że w paczkach znajdują się słodycze, przyprawy lub sprzęt AGD. Funkcjonariusze do kontroli przesyłek używają skanerów prześwietlających ich zawartość. Polskie prawo dopuszcza przesyłanie broni palnej i amunicja za pośrednictwem firm kurierskich ale tylko takich, które posiadają stosowne pozwolenia. Nadawcy zatrzymanych przesyłek, specjalnie podali fałszywe informacje co do zawartości, gdyż korzystali z usług firm nie posiadających uprawnień do transportu broni i amunicji.

Przywóz broni i amunicji, z państw spoza Unii Europejskiej przez obywateli polskich wymaga uprzedniego wydania stosownego zaświadczenia przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej. W przypadku, gdy nielegalnie przywieziona broń lub amunicja zostanie ujawniona na terytorium Polski jej posiadacz powinien liczyć się z jej zatrzymaniem oraz karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Źródło: http://www.mazowieckie.kas.gov.pl