Oklahoma - broń dozwolona bez pozwolenia od dziś!

1 listopada 2019

W amerykańskim stanie Oklahoma od dziś - 1 listopada 2019 zaczyna obowiązywać przepis Constitutional Carry zezwalający na noszenie broni bez pozwolenia dla wszystkich praworządnych obywateli . Prawo zezwalające na noszenie broni bez dodatkowych zezwoleń powraca do tego stanu po 112 latach.

Oklahoma jest piętnastym stanem USA, który zezwala na noszenie broni bez zezwolenia. Pozostałe stany, w których ten przepis obowiązuje to Vermont, Alaska, Arizona, Wyoming, Maine, Kansas, West Virginia, Idaho, Mississippi, Missouri, New Hampshire, North Dakota, South Dakota i Kentucky. Kilka innych stanów rozważa też jego wprowadzenie.

Wprowadzenie tego przepisu było silnie wspierane przez NRA (Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki). Jason Quimet - dyrektor NRA-ILA - skomentował jego wprowadzenie mówiąc "Rząd istnieje dla ludzi, nie odwrotnie. Ten przepis honoruje przestrzegających prawa mieszkańców Oklahomy umożliwiając im obronę osobistą i obronę ich bliskich bez uprzedniego błagania rządu o udzielenie na to pozwolenia. NRA walczy w imieniu przestrzegających prawa właścicieli broni palnej ponieważ uważamy, że nasze wolności (dot. broni palnej - przyp. tłum.) są prawem fundamentalnym i naturalnym, a nie przywilejem otrzymanym od rządu."

Główne wytyczne ustawy Consitutional Carry to:

  • Zgodnie z jej zapisami nie zezwala się na noszenie broni palnej w publicznych i prywatnych szkołach. Zabronione jest posiadanie broni w obiektach sportowych, miejscach gdzie prowadzone są gry hazardowe, budynkach rządowych i prywatnych firmach (chyba że zgodę na to wyda właściciel).
  • Nadal wymagana jest weryfikacja podczas zakupu broni palnej.
  • Wymagane jest ujawnienie posiadania broni palnej w przypadku kontroli przez funkcjonariusza policji i podonych służb.
  • Osoby skazane prawomocnym wyrokiem nie mogą posiadać ani kupić broni palnej.
  • Posiadacze broni palnej w Oklahomie nadal mogą uzyskać licencję na broń palną, która będzie rozpoznawalna w innych stanach USA.
  • Broń mogą posiadać i nosić wszyscy cywile w wieku od 21 lat. Dla wojskowych limit ten został obniżony do 18 lat.