Miernik promieniowania 5G

27 lutego 2020

Technologia 5G

5G czyli technologia mobilna piątej generacji to najnowszy standard sieci komórkowej. 5G pozwala ona przesyłać dane dużo szybciej niż w sieci 4G. Jest to pierwsza sieć, która ma służyć do komunikacji między urządzeniami w takim samym stopniu, jak do komunikacji między ludźmi. 5G działa na częstotliwościach 3,4–3,8 GHz, a docelowo także w wyższych.

Pomiar promieniowania 5G

Pomiar promieniowania 5G jest możliwy przy użyciu wyspecjalizowanych urządzeń. Niestety nie sprawdzą się tu tańsze mierniki pola elektromagnetycznego ponieważ 5G działa na wyższych częstotliwościach. Do pomiaru najlepiej użyć urządzenia pomiarowego obsługującego częstotliwości 5-6 Ghz, na przykład modelu TriField TF2 . Jest to prosty w użyciu miernik promieniowania umożliwiający pomiar zwykły i ważony. Pomiar ważony jest bardzo przydatny w przypadku krótkotrwałych skokowych zmian częstotliwości (peak).

5G w Polsce

  • Pierwsze testy sieci 5G w Polsce zostały przeprowadzone w Gliwicach przez Orange Polska i Huawei.
  • 7 grudnia 2018 w centrum #5G_LAB w Warszawie została uruchomiona pierwsza w Polsce w pełni funkcjonalna sieć 5G, składająca się z pięciu stacji bazowych, pracujących w paśmie 3,5 GHz o szerokości kanału 100 MHz.
  • W połowie września 2019 roku Orange Polska we współpracy z Ericssonem uruchomił w Warszawie testową sieć 5G na terenie dwóch dzielnic - Ochoty i Powiśla
  • 7 stycznia 2020 roku Play poinformował o uruchomieniu sieci 5G w Gdyni

Według strategii opublikowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, pierwszym miastem objętym siecią 5G ma być Łódź. Decydującym o wskazaniu Łodzi okazał się duży węzeł komunikacyjny w okolicach miasta i liczne usługi oparte na sieci, które wprowadzają tam lokalne władze.

Kontrowersje

Wprowadzenie technologii 5G budzi liczne kontrowersje na całym świecie. W Brukseli wstrzymano testy sieci 5G ze względu przepisy dotyczące pól elektromagnetycznych. Ograniczenia wprowadzono również w Holandii, niektórych gminach we Włoszech, niektórych gminach i kantonach Szwajcarii, w Rosji, czy w niektórych miejscowościach w Stanach Zjednoczonych.


Źródło:
wikipedia.org
trifield.com

Kategorie: Inne