Używane karabiny ASG czy nowe? Czy warto kupić replikę z drugiej ręki?

2 września 2020

Wielu miłośników airsoftu zadaje sobie podstawowe pytanie: kupić replikę nową czy używaną? Istnieje wiele powodów przemawiających za wyborem jednego z tych dwóch rozwiązań – nowe ASG to pewność prawidłowego funkcjonowania, gwarancja w razie wystąpienia nieprawidłowości oraz całkowity brak śladów użytkowania. Używane karabiny ASG oznaczają z kolei niższą cenę, możliwość osiągnięcia lepszego jej stosunku do możliwości sprzętu oraz często jedyna szansa na wkroczenie do świata airsoftu dla osób z mocno ograniczonym budżetem.

Zalety i wady zakupu nowej repliki ASG

Zupełnie nową replikę ASG możemy kupić zarówno z sklepach stacjonarnych z akcesoriami airsoftowymi, jak i zamówić ją przez internet. Pierwszą zaletą tego rozwiązania jest fakt otrzymania zupełnie nowego sprzętu, ze wszystkimi dołączanymi przez producenta akcesoriami, instrukcją obsługi oraz, oczywiście, ważną gwarancją obowiązującą zazwyczaj przez rok od dnia zakupu. Dzięki temu nie musimy obawiać się kosztów naprawy, jeśli nasza replika przestanie działać prawidłowo. Kolejną korzyścią jest jego zerowy przebieg repliki, idealny stan oraz możliwość zakupu interesującego nas modelu w promocji, co pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Inwestycja w nowy karabin ASG nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że jest to średnio opłacalna opcja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z airsoftem – w razie porzucenia jej, stracimy bowiem sporo pieniędzy na odsprzedaży repliki. Kolejnym mankamentem jest bazowa konfiguracja obecna w większości replik ASG, która może nie spełniać oczekiwań bardziej zaawansowanych airsoftowców. I wreszcie cena – dużo wyższa niż zapłacilibyśmy za używane karabiny ASG.

Dlaczego warto kupować używane karabiny ASG?

Jeśli nie do końca przekonuje nas inwestycja w nową replikę, warto zainteresować się ich używanymi odpowiednikami. Wiąże się to jednak z koniecznością znalezienia i wyboru interesującego nas modelu, negocjowania jego ceny ze sprzedającym oraz zaakceptowaniem kilku mankamentów. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że używane karabiny ASG mają bardziej lub mniej widoczne ślady użytkowania. Ich obecność rekompensuje natomiast pełne wyposażenie, z którym zazwyczaj są sprzedawane przez poprzedniego właściciela – w efekcie w dobrej cenie otrzymujemy w pełni scustomizowany sprzęt w ciekawej, często nietypowej konfiguracji.

Kupując używane karabiny asg musimy liczyć się z tym, że ich stan może być zarówno doskonały, gdyż poprzedni właściciele bardzo o nie dbali, jak i wymagać nieco opieki po zakupie. Niektóre, wyeksploatowane elementy mogą wymagać wymiany na nowe, ale jest to gra warta świeczki, jeśli sporo zaoszczędziliśmy na samym zakupie repliki. Jedno jest pewne, zakup używanego ASG poleca się raczej osobom z pewnym doświadczeniem w tym zakresie. Z drugiej jednak strony, używane karabiny asg pozwalają stosunkowo niskim kosztem wkroczyć do świata airsoftu. Jeśli więc jesteśmy początkujący, warto zasięgnąć porady bardziej doświadczonych kolegów, którzy z pewnością wskażą nam opcję wartą uwagi.

Kategorie: Inne