Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

24 maja 2016
     29 maja obchodzimy w Polsce Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Święto to w 2011 roku ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Serdecznie zachęcamy do wspierania kampanii społecznej "29 Maja Dzień Weterana - Szacunek i Wsparcie" której głównym celem jest pomoc weteranom.

    Dawniej słowo "weteran" kojarzone było ze starym, wysłużonym żołnierzem. Jednak dawniej cały świat wyglądał i funkcjonował inaczej. Do niedawna w świadomości społeczeństwa określenie "weteran" kończyło się na kombatantach II wojny światowej - pora aby to błędne przekonanie zmienić, stąd właśnie pomysł na kampanię społeczną.

    Dziś Weterani, to żołnierze misji ONZ w których Polska bierze aktywny udział już od 1953 r. To również uczestnicy grup ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, kontyngentów Policji i Straży Granicznej, funkcjonariusze BOR kierowani do realizacji zadań ochronnych oraz niesienia pomocy ludności dotkniętej kataklizmem lub wojną - często w krajach bardzo odległych od Polski. To także, a może przede wszystkim, żołnierze Polskich Kontyngentów Wojskowych kierowanych na misje po wydarzeniach 11 września 2001 r.
Zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z terroryzmem w Iraku i Afganistanie przyniosło "dużą daninę krwi" - zarówno w poległych jak i rannych żołnierzach. Śmiało można stwierdzić, że to właśnie dało "iskrę" do powstania długo oczekiwanej ustawy.

    Podstawowym celem Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa oraz rozporządzeń wykonawczych do niej jest uhonorowanie i wsparcie osób biorących udział w różnego rodzaju działaniach poza granicami Polski. Chodzi głównie o działania militarne, prowadzone na podstawie skierowania w ramach misji pokojowych, stabilizacyjne oraz misje podejmowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Pakt Północnoatlantycki i Unię Europejską.

    Zapraszamy na stronę http://dzien-weterana.pl/ gdzie możecie odnaleźć więcej informacji dotyczących kampanii.
    Zachęcamy również do polubienia http://www.facebook.com/DzienWeterana
Kategorie: Aktualności