Kategorie
Archiwum

Beretta m9 - następca sławnego Colta

2021-06-08

Znanych broni jest wiele i każdy ma swojego faworyta. Jest jednak marka, znana od stuleci, która dostarcza bronie, spełniające oczekiwania użytkowników. Mowa tu o sławnej włoskiej Berettcie. Skąd wzięła się marka? Co reprezentuje sobą model M9 i jak stać się jego posiadaczem w Polsce?

Beretta - rodzinne przedsiębiorstwo militarne

Beretta jest producentem z tradycjami. Pierwsze doniesienia o rodzinie Beretta odnotowano 3 października 1526 roku, gdy wspomniano, iż niejaki Bartholomea Beretta stał się dostawcą 185 luf do arkebuzów dla Republiki Weneckiej. Można podejrzewać, że rodzina z Brescia nadal zajmowała się militariami, gdyż w 1680 roku założono firmę, zajmującą się produkcją broni. Zawód ten przekazywano następnie z pokolenia na pokolenie, by wykonywać broń między innymi w czasach Napoleona, a później w epoce faszyzmu włoskiego. Spore zamówienia na broń wykonywane były przez Przedsiębiorstwo w czasach I i II wojny światowej. Wówczas Beretta dostarczała muszkiety i pistolety dla armii włoskiej. Po wojnie skupiono się na produkcji broni sportowej i myśliwskiej. Dzięki Olimpiadom m.in. w Melbourne, Monachium, Moskwie, Seulu, Atlancie, Sydney czy Atenach Beretta zyskała jeszcze większą renomę. Jednocześnie nadal prowadziła produkcję pistoletów tj. M1951. W latach 60 i 70. firma podjęła ekspansję światową, poprzez utworzenie swoich filii w Grecji, Francji i Stanach Zjednoczonych. To dzięki rozwojowi na te rynki powstał kultowy już dziś model Beretty 92, która była używana przez policjantów i żołnierzy na całym świecie.

Markę rozsławił też przemysł filmowy ukazując Berettę w takich filmach jak "Szklana pułapka", "Zabójcza broń", "Matrix". Można założyć, że również rozgłos, uzyskany przez filmy, pozwolił przejąć Berettcie inne firmy produkujące bron strzelecką oraz utworzyć grupę holdingową.

Co ciekawe, w czasach współczesnych, Beretta nie wiąże się już tylko z bronią. W latach 90. podjęto decyzję o produkcji odzieży w stylu country, toreb, artykułów dekoracyjnych czy wyposażenia domu. Wszystkie te produkty stworzono z myślą o myśliwych oraz pasjonatach strzelectwa.

Beretta m9

Sam model beretta m9 powstał na bazie M92, skonstruowanego na przełomie lat 70 i 80. To właśnie Beretta 92 FS jako M9 wygrała w 1985 roku konkurs na nową bron dla armii amerykańskiej, pokonując SIG Sauera P 226 i stając się zastępcą dotychczas używanego Colta M 1911 A1. Prócz wojska, bron przyjęły też niektóre stanowe oddziały policji w Stanach. Pistolet ten służył w armii ponad 20 lat, gdy ogłoszono drugi konkurs. Beretta wystawiła ulepszoną wersję m9 A3, jednak dotychczasowy model już się "przejadł" i ustąpił miejsca, dawnemu rywalowi - SIG Sauerowi - z pistoletem P 320, który jako M 17 został przyjęty do armii Stanów.

Beretta to broń samopowtarzalna, oparta na krótkim odrzucie lufy. Zamek broni posiada rygiel wahliwy oraz mechanizm spustowy z samonapinaniem, wyposażony w kurkowy mechanizm uderzeniowy. Broń posiada bezpiecznik na zamku. Zasilanie stanowi dwurzędowy magazynek na 15 naboi, choć dostępne są również magazynki pojemniejsze (17, 18,20,30 i 32 naboje). Beretta m9 posiada muszkę i szczerbinkę oraz gwintowaną lufę.

Wersja A3 wykonana jest ze sali i metalu lekkiego. Ma aluminiowy szkielet i okładziny chwytu  z polimeru. Broń jest długa na 220 mm, wysoka na 137mm, szeroka na 38mm i waży 944 gramy. Pistolet ma trzy zabezpieczenia: samoczynną blokadę iglicy, zabezpieczenie przed strzałem przedwczesnym i bezpiecznik nastawny z funkcją bezstrzałowego zwalniania napiętego kurka.

Bron jest stosunkowo droga i dedykowana jest głównie do strzelectwa sportowego.

Kwestia pozwolenia na broń

Jeśli chcecie nabyć Berettę m9 i legalnie z niej korzystać, obowiązkowo należy wyrobić pozwolenie na bron. W Polsce warunki jej uzyskania określa Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Wedle niej o pozwolenie może starać się osoba w wieku 21 lat, ze stałym miejscem pobytu, nie wykazująca zaburzeń psychicznych czy ograniczeń sprawności psychofizycznej, niekaralna oraz nie będąca uzależnionym od alkoholu czy narkotyków. Ustawa określa 8 celów, w jakich można ubiegać się pozwolenie o bron palną, jednak w Polsce najpopularniejsze są cele łowieckie, sportowe lub kolekcjonerskie.

Stosunkowo najłatwiej jest zdobyć pozwolenie na cele sportowe. Najpierw należy wstąpić do klubu strzeleckiego, odbyć 3 miesięczny staż i kilka treningów strzeleckich. Następnie musimy zdać egzamin na patent Strzelecki, który ma część teoretyczną i praktyczną, który umożliwia uprawienia sportu strzeleckiego m.in. z pistoletów. Później występujemy o licencję PZSS, która upoważnia do współzawodnictwa strzeleckiego. Wydawana jest ona na rok i aby ją odnowić wymagane jest uczestnictwo w zawodach Następnie, w macierzystym Klubie Sportowym, pobieramy zaświadczenie o członkostwie. Wykonujemy badania lekarskie i składamy odpowiednie dokumenty, celem uzyskania pozwolenia. Szczegółowe zestawienie dokumentów oraz inne dane znajdziecie na stronach Komend Wojewódzkich np. http://bip.katowice.kwp.policja.gov.pl/KWK/pozwolenia-i-listy-kwal/268,Pozwolenia-na-bron.html

Z pewnością Beretta m9 to broń kultowa, warta zapoznania się z nią i wyrobienia sobie osobistej opinii.

Kategorie: Broń palna, Prawo