Kategorie
Archiwum

HIMARS umowa na zakup broni podpisana

2019-02-13

Dziś w Warszawie podpisana została międzyrządowa umowa na dostawę amerykańskich zestawów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu HIMARS. Wydarzenie odbyło się w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Wiceprezydenta USA Michaela Pence’a.


https://commons.wikimedia.org

Wojsko Polskie pozyska pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych systemu Himars. Umowa została zrealizowana w ramach zadania modernizacyjnego „Homar”.Wartość  tej umowy wynosi 414 mln dolarów netto a dostawy elementów systemu będą realizowane  do 2023 roku. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwóch do szkolenia M-142 Himars wraz zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne.

Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Homar służą do realizacji zadań wsparcia ogniowego poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System Himars wykorzystuje w tym celu amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej. Obszar działań taktycznych, tj. do 70 km, oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km.

System Himars będzie służył do rażenia wyselekcjonowanych, wysoko opłacalnych celów w taktycznej i operacyjnej strefie działań, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, elementy logistyczne i dowodzenia, czy elementy ugrupowania bojowego pododdziałów przeciwlotniczych oraz artylerii naziemnej. Będzie to kolejny element, po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Systemy rakietowe wykorzystujące amunicję GMLRS i ATACMS są wykorzystywane obecnie przez szereg  sojuszniczych państw NATO.

Żródło
http://mon.gov.pl/

Kategorie: