Kategorie
Archiwum

Jaką legalną broń może posiadać każdy obywatel Polski?

2021-05-20

W Polsce przepisy prawne dotyczące posiadania broni są dosyć rygorystyczne i ciężko je w jakikolwiek sposób obejść. Zdobycie pozwolenia na broń wiąże się z odbyciem wielogodzinnych szkoleń oraz egzaminów i testów psychologicznych, dlatego nie jest to łatwy i tani proces. Zdania obywateli na ten temat są podzielone – jedni uważają, że takie rozwiązanie zapewni im bezpieczeństwo od psychopatów, którzy mieliby strzelać do ludzi, z drugiej, że odbiera im się możliwość decydowania o własnym bezpieczeństwie. Jednakże na rynku dostępne są rozwiązania legalne, które umożliwiają kupno broni po ukończeniu 18 roku życia. W Polsce każdy obywatel może posiadać rynsztunek, jakim jest broń czarnoprochowa.

  1. Zasada działania broni czarnoprochowej
  2. Za ile można kupić broń czarnoprochową?
  3. Jak wygląda pielęgnacja i czyszczenie broni czarnoprochowej?

Warto poznać więcej faktów dotyczących broni czarnoprochowej, ponieważ jest to nieliczny model rynsztunku, jaki można legalnie nabyć w naszym kraju bez większych konsekwencji.

Zasada działania broni czarnoprochowej

Broń czarnoprochowa opiera się na mechanizmie spalania czarnego prochu – jak sama nazwa wskazuje. Gwałtowne spalanie powoduje wypchnięcie amunicji na zewnątrz uzbrojenia. Cały proces jest dodatkowo wspomagany przez pojawienie się dźwięku wystrzału (basowy, niski, gwałtowny) oraz wydobycie się gęstego dymu. Broń czarnoprochowa produkowana była do końca XIX wieku, dlatego jest to jeden ze starszych modeli. Początkowo służyć miała, jako główny rodzaj ataku w różnych bitwach i wojnach, jednak prawdę powiedziawszy nie jest to asortyment, który mógł zabić – ewentualnie uszkodzić ciało. Broń czarnoprochową ładowało się od przodu pociskami pojedynczymi lub całym zestawem.

Współcześnie broń czarnoprochowa jest produktem kolekcjonerskim, lub używana do hobbystycznego strzelania. Raczej nie korzysta się z niej na polowaniach czy innych tego typu wyprawach myśliwskich. Ponadto nie wymaga się rejestracji tej broni, a proch strzelniczy można kupić po okazaniu Europejskiej karty broni palnej.

Za ile można kupić broń czarnoprochową?

Cena broni czarnoprochowej jest na rynku uwarunkowana występowaniem wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim: model, wielkość, przeznaczenie, czy jest to produkt kolekcjonerski. Zwykle broń czarnoprochowa kosztuje od ok. 1400 zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im większy model posiadający dodatkowe funkcje tym cena rośnie. Ponadto niektóre bronie kolekcjonerskie są warte kilkaset tysięcy złotych, jednakże te przedmioty pamiętają czasy XIX wieku i są wycinkiem bogatej historii, dlatego ich cena jest adekwatna do panujących norm.

Jak wygląda pielęgnacja i czyszczenie broni czarnoprochowej?

Odpowiednie dbanie o broń jest bardzo ważne, aby zachowała ona dobrą kondycję. Czyszczenie broni czarnoprochowej jest długim i żmudnym procesem, jednak może przynieść wiele satysfakcji i radości. Częstotliwość z jaką powinno się czyścić broń to najlepiej po każdym jej użyciu, ponieważ zostawianie zanieczyszczeń może powodować zacinanie oraz pogorszenie działania. Najlepiej czyścić takie miejsca jak komorę, zamek oraz lufę, ponieważ tam najczęściej zbierają się negatywne substancję.

Broń czarnoprochowa wymaga użytkowania odpowiedniej chemii do czyszczenia m.in. smarów, oliwek, wyciorów itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ nie certyfikowana chemia może uszkodzić nam broń lub zaburzyć jej system działania. Na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują tego typu produkty w wysokiej jakości, które gwarantują bezpieczeństwo.