Blog NetGun.pl

Blog NetGun.pl - aktualności i ciekawostki dotyczące broni palnej, strzelectwa, myślistwa i militariów.

Wojska Obrony Terytorialnej

12 Styczeń 2017
1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa wprowadzająca Wojska Obrony Terytorialnej jako jeden z rodzajów Sil Zbrojnych. Według ustawy WOT stanowią piąty rodzaj sił zbrojnych RP, który ma być uzupełnieniem naszego potencjału obronnego. Do 2019 roku w Polsce powstać ma 17 brygad obrony terytorialnej.

Do najważniejszych zadań, dla których powołane zostały WOT, należą: prowadzenie działań militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi w momencie wybuchu konfliktu zbrojnego; ochrona ludzi przed skutkami klęsk żywiołowych oraz sprawna realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego; ochrona społeczności lokalnych przed skutkami destabilizacji i dezinformacji; współpraca z elementami systemu obronnego państwa; szerzenie w społeczeństwie postaw patriotycznych.

W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej wstępować mogą cywile jak i wojskowi niezależnie od płci. Zadaniem rekrutów jest umocnienia zdolności obronnych naszego kraju.

Jakie wymagania musi spełnić kandydat do WOT?
 1. obywatelstwo polskie,
 2. zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
 3. wiek co najmniej osiemnastu lat,
 4. nie był karany za przestępstwo umyślne,
 5. nie był przeznaczony do służby zastępczej,
 6. nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego,
 7. nie jest reklamowany od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przewidzianej do militaryzacji,
 8. posiada wykształcenie:
 • ​co najmniej wyższe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów,
 • co najmniej średnie – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów,
 • co najmniej podstawowe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych.
Członkowie jednostek paramilitarnych, absolwenci klas wojskowych oraz byli żołnierze zawodowi mają pierwszeństwo przy rekrutacji do WOT.

Co należy zrobić żeby wejść w szeregi WOT?
Będąc żołnierzem rezerwy należy zgłosić się do właściwego WKU, złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami i czekać na decyzję Komisji rekrutacyjnej. Pozostali kandydaci, którzy nie odbyli czynnej służby lub nie posiadają orzeczonej zdolności do czynnej służby wojskowej oraz Ci którzy posiadają kategorię D muszą zgłosić się do właściwego WKU i tam złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Po otrzymaniu rekomendacji Komisji rekrutacyjnej, kierowani są do wojskowej komisji lekarskiej oraz wojskowej pracowni psychologicznej w celu odbycia niezbędnych badań, określających zdolność do pełnienia czynnej służby wojskowej.

W całej Polsce powstały punkty informacyjne dla chętnych, którzy chcą wcielić się w szeregi WOT.
TUTAJ znajdziecie kontakty do wojewódzkich punktów informacyjnych.
Można również zgłosić się do najbliższego WKU i tam zasięgnąć informacji dotyczących rekrutacji do WOT.
TUTAJ znajdziecie adresy WKU
 
Kategorie: Aktualności

Wesołych Świąt!!!

23 Grudzień 2016
Wspaniałych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, 
samych szczęśliwych dni w nadchodzącym Nowym Roku oraz szampańskiej zabawy sylwestrowej
 życzy zespół NetGun.pl

Kategorie: Aktualności

21 grudnia - Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych na Misjach

21 Grudzień 2016
W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Data ta jest symboliczna i tragiczna w historii Polskich misji poza granicami Państwa. 21 grudnia 2011 roku pięciu polskich żołnierzy zginęło podczas służby na misji w Afganistanie. Aby uczcić pamięć wszystkich polskich żołnierzy, którzy oddali życie w obronie najwyższych wartości, zapalmy w oknach o 20:00 „światełko pamięci”. Niech każdy obywatel uświadomi sobie że Ich ofiara nie poszła na marne, że pamiętamy i darzymy ich najwyższym szacunkiem.

 
Kategorie: Aktualności

Dostęp do broni palnej.

29 Listopad 2016
Jak obecnie wygląda sytuacja dostępu do broni palnej w Polsce? Czy prawo w tym zakresie powinno ulec zmianie? 
W filmie usłyszymy opinie wielu specjalistów, którzy od lat mają do czynienia z bronią palną.
Serdecznie zachęcamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez PCh24.pl 

Kategorie: Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada

10 Listopad 2016
„ Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...) „                                                                                                                                                            
Jędrzej Moraczewski

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Powrót Józefa Piłsudskiego do Warszawy i ogłoszenie klęski Niemiec w I wojnie światowej dało Polakom do zrozumienia, że czas zniewolenia Państwa przez trzy mocarstwa został już definitywnie zakończony. Przez te 123 lata tysiące ludzi toczyło nierówną walkę z zaborcami o niepodległość Nardu Polskiego. Walkę tę i miłość do utraconej Ojczyzny okupili własnym życiem.
 
Kategorie: Aktualności

„Pierścień Ognia” - political fiction warte polecenia!

4 Listopad 2016
„Pierścień Ognia” - kolejna z cyklu „Przymierze”, książka Jakuba Pawełka przedstawiająca wydarzenia z niedalekiej przyszłości, które zaważą nad dalszymi losami świata.
Główne strony konfliktu to USA i Chiny. O co toczy się walka? O dostęp do nowoczesnej technologii zimnej fuzji, którą udało się opracować tajwańskim naukowcom. W grę wchodzi światowa dominacja i ogromne pieniądze. Stawka jest wysoka, USA po latach niepowodzeń chcą odbudować swoją pozycję, Chiny po przegranych poprzednich konfliktach wiedzą, że jest to ich ostatnia szansa na udowodnienie swojej potęgi. Wyścig dwóch nieobliczalnych armii, jeden cel – zdobyć dostęp do najnowocześniejszej technologii za wszelką cenę.
Gdzieś pośrodku tego piekła, na Tajwanie, lądują komandosi jednostki specjalnej Radegast, w składzie której znajdują się Polscy żołnierze, ich zadaniem jest ewakuacja dyplomatów z ogarniętej zniszczeniem i chaosem wyspy.
Czytając książkę spotykamy się ze świetnymi analizami strategicznymi, gierkami i intrygami politycznymi, które potęgują napięcie. Takie polityczne manewry nie mogą skończyć się niczym innym jak największym konfliktem zbrojnym od czasów II wojny światowej. Autor ukazuje nam również inne, to najbardziej tragiczne oblicze konfliktu. Życie zwykłych ludzi zostaje przewrócone do góry nogami, znajdują się teraz w zupełnie ekstremalnej sytuacji, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie i zachowanie człowieczeństwa.
Jak z globalnym konfliktem poradzą sobie bohaterowie powieści? Jak potoczą się losy świata? Przekonacie się po lekturze książki do czego Was serdecznie zachęcamy! „Pierścień Ognia” jest pozycją wartą polecenia!

 
Kategorie: Aktualności

Skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie

3 Październik 2016
Skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie znajduje się we wsi Mniszew, w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Magnuszew.
Skansen projektu Witolda Wiśniewskiego i Krzysztofa Brzezińskiego według scenariusza Włodzimierza Wołoszyna powstał z inicjatywy Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa oraz Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego, a całość prac wykonali żołnierze jednostek Warszawskiego Okręgu Wojskowego.
Otwarty został w końcu 1977 roku z udziałem gen. Zygmunta Berlinga.
Składa się z 3 części:
 • pomnik bohaterów walk przy szosie,
 • kompanijny punkt oporu,
 • ekspozycja sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego na stanowiskach bojowych.

Skansen upamiętnia walki związków taktycznych 1 Armii Wojska Polskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim. Usytuowany jest w miejscu walk 3 Pomorskiej Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta i 1 Warszawskiej Samodzielnej Brygady Kawalerii. W dniach 9-12 października 1944 roku znajdowały się tu pozycje oddziałów obydwu dywizji.
Co można zobaczyć:
 • dwa T-34/85, przy czym do jednego z nich można wejść przez otwarty właz kierowcy; wnętrze jest opróżnione z części ruchomych 
 • kilkanaście armat, haubic i armat przeciwlotniczych
 • dwie Katiusze
 • powojenną amfibię BAW 
 • liczne transzeje i ziemianki, dość płytkie z powodu naniesionego przez deszcze piasku, ale niezbyt zaśmiecone, można bezpiecznie wchodzić
 • zagrody z drutu kolczastego, betonowe zapory przeciwczołgowe
Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia skansenu.
 
 
Kategorie: Aktualności

"Pola Chwały" 2016 - fotorelacja

26 Wrzesień 2016
W niedzielę zakończyły się "Pola Chwały". Całe centrum podkrakowskich Niepołomic zamieniło się na weekend w ogromne obozowisko kilkudziesięciu grup rekonstrukcyjnych. Uczestnicy imprezy mieli okazję wziąć udział w różnych grach i zabawach o tematyce historycznej lub wysłuchać interesujących wykładów i konferencji.
"Pola Chwały" to największe tego typu wydarzenie w Polsce, w którym uczestniczyć mogą pasjonaci historii starożytnej, średniowiecznej, nowożytnej, jak i całe rodziny z dziećmi, dla których ta impreza to przyjemna lekcja historii.
Zachęcamy do obejrzenia naszej Fotorelacji z "Pól Chwały" i już dziś zapraszamy Was na przyszłoroczną edycję tego wydarzenia. 
 
Kategorie: Aktualności

Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa

22 Wrzesień 2016
Ostatnimi czasy w internecie możemy natknąć się na wiele międzynarodowych akcji mających na celu wspieranie weteranów wojennych. To bardzo piękne, że ludzie chcą nieść pomoc weteranom, którzy niekiedy są w bardzo ciężkiej sytuacji zdrowotnej i materialnej.
W naszym pięknym kraju również istnieje jednostka organizacyjna mająca na celu pomoc weteranom i ich rodzinom, jest nią powstałe w 2014 roku Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa podległe Ministrowi Obrony Narodowej.
Obowiązki Dyrektora Centrum Weterana pełni ppłk Leszek Stępień, człowiek, który wie najlepiej z czym zmagają się dziś weterani i ich rodziny.
Każdy weteran oraz rodziny żołnierzy poległych podczas działań poza granicami państwa mogą zgłosić się do Centrum Weterana, udzielona im tu zostanie pomoc prawna i psychologiczna. Centrum aktywnie współpracuje z właściwymi w danej sprawie instytucjami resortowymi i pozaresortowymi oraz organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi. Dużą wagę przywiązuje się tu również do integracji środowiska weteranów wokół wspólnych przedsięwzięć.
Oprócz pomocy prawnej i psychologicznej, Centrum Weterana ma za zadanie pielęgnowanie pamięci o żołnierzach i pracownikach wojskach, którzy polegli w najodleglejszych zakątkach świata w walce o pokój i stabilizację.
Ważnym zadaniem Centrum Wetrana jest rozpowszechnianie wśród obywateli dorobku i znaczenia udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Celem jest również uświadomienie społeczeństwu, że żołnierze pełniący służbę w misjach zasługują na szacunek i wsparcie. Do niedawna w świadomości społeczeństwa określenie "weteran" odnosiło się do kombatantów II wojny światowej a przecież od tego czasu nasi żołnierze uczestniczyli w wielu międzynarodowych misjach, które miały na celu wprowadzenie stabilizacji w najbardziej niebezpiecznych miejscach na świecie.
Fantastycznym projektem jest Sali Tradycji Weterana Działań Poza Granicami Państwa, gdzie zobaczyć można wiele eksponatów, pamiątek, dokumentów z misji, w których uczestniczyli oraz nieśli nieocenioną pomoc nasi żołnierze.

Serdecznie zachęcamy do dowiedzenia Centrum Weterana oraz do przyłączenia się do kampanii społecznej "29 Maja Dzień Weterana - Szacunek i Wsparcie" 
Zapraszamy również do odwiedzenia facebook-owego profilu kampanii "29 Maja Dzień Weterana - Szacunek i Wsparcie"


 
Kategorie: Aktualności